• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Väärtpaberiturgude kriis võib laieneda

  Ülemöödunud nädala järskude languste järel tugevnesid esmaspäeval kõigepealt Aasia turud. USAs tõi see paljudele investoritele arusaama, et taevas nende pea kohal polegi veel kokku varisenud. Dow pööras järsult üles ning lõpetas äärmiselt volatiilse sessiooni ajaloo kolmanda punktitõusuga. Samavõrd kui «suured sinised», kogus end ka laiem aktsiaturg ning mõnevõrra üllatuslikult ka Nasdaq. Suurem osa eelneva nädala kaotustest tasa tehtud, turg stabiliseerus. Järgneval kolmel päeval jäid turgude tasemed pea muutumatuks ning ainsa suure tegijana oli tõsiselt löögi all Intel, mis oli kogu nädala Nasdaqi süsteemi aktiivseim ning langes Aasia turgude mõju tõttu. Mõnede analüütikute arvates on turu taastumine toimunud siiski pisut ruttu ning kriis ei pruugi sellega veel möödas olla.
  Stockholmi börs liikus nädala jooksul põhiliselt samamoodi kui suur eeskuju üle lombigi. Esmaspäev tõstis tublisti hindu. Ainsaks tähelepanuväärseks muutuseks oli vaid Nordbankeni ligi 8% tõus tulenevalt oodatavast liitumisest Meritaga. Järgnevatel päevadel oli turg maaklerite sõnutsi tõeline unerohi -- käibed kahanesid ning olulisi hinnamuutusi ei toimunud. Koondindeks liikus vahemikus 2930--2950 punkti. Asjad võtsid halvema pöörde reedel, kui toimus enam kui 3% langus. Sündmusi suunasid täiesti halvad uudised Aasiast ning päeva jooksul laekunud USA makromajandusinfo jäi täiesti tähelepanuta. Seda enam mõjus Dow madal algus. Reedene langus lõpetas nädala väikeses miinuses ning USA-sarnasest hindade taastumisest on Rootsi esialgu väga kaugel.
  Helsingi börs oli kogu nädala vältel küllalt volatiilne ning maakleritele üllatuseks jätkas turg liikumist täiesti Hongkongi taktikepi järgi. Esmaspäevast enam kui 2% tõusu juhtisid pea täielikult rahvusvahelised investeerimisinstitutsioonid, kes eelmise nädala jõulise müügi järel positsioone taastasid. Head minekut näitasid Nokia ning kriisipäevil eriti rängalt kannatanud metsasektor. Seepeale leidsid mõned optimistlikumad koguni, et tegu on uue tõusutrendi algusega, kuid pettumus tuli kiirelt. Neljapäeval pööras turg selgelt nina alla ning reedel andis tugeva hoobi Aasia turgude järgmine ränk langus. HEX-indeks lõpetas nädala enam kui protsendiga miinuses ning järsku tõusu ei ole oodata.Vene turg tehnilistes probleemides
  Möödunudnädalasele kauplemisele andis tugeva varjundi turu nõrk struktuur. Venemaal puudub keskne depositoorium ning tehingute lõpuleviimine võtab küllalt kaua aega. Kriisinädalaga kuhjunud tehingud ajasid süsteemi umbe ning turuosalistel puudus adekvaatne ülevaade oma positsioonidest. Segadus suudetakse likvideerida ilmselt käesoleva nädala jooksul. Sellest tulenevalt olid eriti suuremad välisinvestorid Vene turul äärmiselt passiivsed. Turu käibed kahanesid 50 miljoni dollari tasemele ning peale esmaspäevast tõusu jäi RTS-indeks pidama 440 punkti piirimaile, liikudes vaid mõne punkti võrra. Passiivsusele aitas kaasa reedene puhkepäev, mil kauplemist ei toimunud. Tulenevalt Aasia kriisi jätkumisest ning mõningasest laienemisest pole olukorra muutumist lähikuudel oodata.
  Riia börsil käivitus möödunud esmaspäeval uus pideva kauplemisega süsteem. Nädala alguses oli selle mõju kauplemisele pigem pärssiv, kuna maakleritel kulus süsteemiga tutvumiseks aega. Seetõttu püsis hinnatase turul stabiilsena ning ka käibed olid vastu ootusi madalad. Neljapäeval ja reedel said aga lätlased uuest süsteemist maigu suhu. Tallinna must neljapäev avaldas seal kohest mõju ning kui Tallinnas peatus hinnalangus reedeks, siis Lätis see jätkus, viies börsiindeksi nädalaga 13% miinustesse ning hinnatasemed augustikuise tõusu eelsesse aega. Langus pandi traditsiooniliselt eestlaste süüks, kes Riia börsil seni küllalt aktiivselt on osalenud. Arvestades kahe turu tihedat seotust, pole põhjust arvata, et Riias lähemal ajal Tallinnaga võrreldes oluliselt paremini hakkaks minema.
  Kriisinädalal kergelt pääsenud Leedus liikusid aktsiahinnad möödunud nädalal vaikselt, kuid kindlalt allapoole. Ühelt poolt olid investorid ettevaatlikuks muutunud, teiselt poolt polnud ka olulisi uudiseid, mis turu liikuma paneks. Reedel jõudis Vilniusse ka Tallinna musta neljapäeva järelkaja, mis hinnad otsustavalt alla lõi. Enim kannatas teadagi põhinimekirja Litin-indeks, mis seni stabiilset taset hoidis. Nädala lõpetas Litin 4,5% langusega 1094,59 punktini ning A-nimekirja indeks 5,54% langusega. Põhilisteks põrujateks olid pangad, kus eestlaste osalus mõnevõrra suurem. Hoolimata leedulaste enesekindlusest võib arvata, et Tallinna langus avaldab jätkuvalt mõju ka sealsete turgude arengule ning suurt menu pole tulemas.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
USA börs jätkas tõusu
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: uue riskifondi miljonid, meelerahu ja politseinikud allilmas
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Raadiohommikus: kust tuleb töökius ning kuidas peab maitsema veganpihv?
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.