12. november 1997 kell 22:00

Saksamaa rahaliidu piiril

Teisipäeval avaldatud maksutulude prognoosi järgi jääb Saksamaal plaanitud tuludest tänavu laekumata 17,3 mld marka ning tuleval aastal 22,4 mld marka.

Aasta eelarves algselt kavandatud 3% maksutulude tõusu alandas Waigel kevadel 1,5 protsendile. Uue prognoosi kohaselt vähenevad laekumised tänavu 0,5%. Sakslased maksavad maksudeks 4,6 mld vähem kui mullu, mil maksudest laekus kokku 800 miljardit marka.

Nii võib Saksa eelarvedefitsiit kasvada kavandatud 71,2 mld margalt 78 mld margale. Waigeli eelarve balansseerib ohtlikult lähedal ELi Maastrichti lepingus lubatud 3% piirile.

Kui defitsiit lubatud piiri ületab, tuleb Waigelil Saksamaa rahaliitu viimiseks kasutada veenmisjõudu. Põhiargumente on Ida-Saksamaa ülesehitamine, mis koormab riigikassat 130 mld margaga. Ilma nende kuludeta oleks Saksamaa eelarve plussis.

Theo Waigel kinnitas teisipäeval, et Saksamaa täidab kõigest hoolimata rahaliidu tingimused ning tegi teatavaks abinõud puudujäägi katmiseks.

Rahandusminister ei plaani tõsta makse ega kärpida kulutusi, vaid kavatseb alalaekumise korvata raamatupidamise abil.

Saksa valitsus lükkab tuleva aastani edasi Deutsche Telecomi aktsiate võõrandamisest kavandatud tulu arvelevõtmise ja kavandab täiendavaid laekumisi seni väljakuulutamata vara müügist. Viimaste hulgas on ka riigile kuuluva osaluse müük Hamburgi lennujaamas.

Suurimat säästu kavandatakse aga Ida-Saksamaalt päranduseks saadud võlgade ümberstruktureerimise arvel.

Waigel kinnitas, et kasvava töötute armee finantseerimine ei ole peamisi põhjusi, miks maksutulud vähenevad. Probleemiks on ka nende sakslaste arvu suurenemine, kes püüavad suurtest maksudest seaduse lünki kasutades kõrvale hiilida. DI-FT

Hetkel kuum