13. november 1997 kell 22:00

Eesti pankade kuldaeg on möödas

Kauppalehti tsiteeris peaministri majandusnõunikku Ardo Hanssonit, kes ütles, et tarbimispühad Eestis on möödas, sest valitsus ja keskpank on hakanud majandust jahutama ostujõu vähendamise teel.

Uue Eesti majandus on praegu oma esimeses tõsisemas kriisis, kirjutas Kauppalehti. Kriisi põhjuseid on lehe hinnangul otsitud välismaalt. Süüdlaste hulgas on nimetatud Meritat, mis on väidetavalt huvitatud sobiva Eesti panga omandamisest.

Merita on sobiv kandidaat süüdistamiseks veel seepärast, et ta on ainus välispank Eesti turul ning alustab järgmisel aastal ka eraklientide teenindamist, märgib ajaleht. On vaja üsna head fantaasiat kujutamaks ette, kuidas Merita kukutas Eesti börsi selleks, et odavat panka osta, kirjutas Kauppalehti.

Kauppalehti hinnangul on osa Eesti panku andnud välja laenu viisil, mis meenutab möödunud aastakümne lõppu Soomes. Ka Eesti praegune autoostubuum meenutavat soomlastele möödunud aegu Soomes. Eesti pangad laenanud raha välja marginaalidega, millest Soome pangad võivad ainult unistada.

Soome ajaleht peab Eesti jooksevkonto defitsiiti murettekitavaks. Üldiselt aktsepteeritud hinnangul ei tohiks defitsiit olla üle 10% sisemajanduse kogutoodangust, Eestis on see näitaja aga juba 13% ning on võimalik, et defitsiidinäitajad paisuvad aastavahetuseks 17 protsendini, märgib Kauppalehti.

Eesti õnn on see, et valitsusel on vähe võlgu ning ka kogu avaliku sektori võlakoorem on väike, kirjutab Soome ajaleht. BNS

Hetkel kuum