27. november 1997 kell 22:00

Merita aktsionärid on nõus ühinemisega

Ühinemise kiitis heaks 850 aktsionäri, mis oli 99,9% häältest. Merita suurimad aktsionärid on Soome riik, kindlustusgrupid Pohjola ja Sampo ning metsafirma UPM-Kymmene.

Ühinemise tulemusena tekib Põhjamaade suurim panganduskontsern MeritaNordbanken. Nordbankeni ja Merita kontrolli alla läheb vastavalt 60 ja 40% aktsiatest. Hääleõigus jaguneb kontsernis mõlema firma vahel võrdselt. Kahe panga tegevuse ühendamiseks luuakse uus Rootsi firma Nordbanken Holding, mis teeb avaliku ostupakkumise kõikidele Nordbankeni aktsionäridele, et nad vahetaksid oma aktsiad Nordbanken Holdingi aktsiateks. Rootsi eeskirjade kohaselt peab vähemalt 90% aktsionäridest oma aktsiad ära vahetama. Nordbanken Holdingi aktsiad noteeritakse Stockholmi börsil senise Nordbanken AB aktsiate asemel.

Uue kontserni bilansimaht kasvab peaaegu 1430 miljardi Eesti kroonini. Uue kontserni turuosa Soome deposiitide turul on 41 ja Rootsis 20%. Krediiditurul on uue panga turuosa Soomes 44 ja Rootsis 14%.

Mõlema firma praegust turuväärtust arvestades on uue kontserni turuväärtus 156 miljardit Eesti krooni ning kontsernist saab üks Põhjamaade suurimaid börsil noteeritud firmasid.

Panga juhatuse töökeeleks saab rootsi keel, kuid ülejäänud pangas on kaks töökeelt: soome ja rootsi keel. Selleks hakkavad Nordbankeni kontorites tööle soome pangaametnikud.

Helsingi börs peatas kolmapäeva keskpäeval paariks tunniks tehingud Merita panga aktsiatega. Selle põhjuseks on Soome uues majanduslehes Taloussanomat ilmunud artikkel.

Soome pangainspektsioon nõudis Meritalt juba möödunud aastal müügikasumi jagunemise täpsustamist, kuid pank esitas asja kõrgemasse kohtusse, kes eelmisel nädalal andis õiguse pangainspektsioonile.

Kohtu hinnangul oleks tulnud aktsiate müügist saadud peaaegu 85 miljoni margane müügikasum tuua aastaaruandes eraldi välja. Pank teatas vaid kogu müügikasumi, mis oli 210 miljonit marka.

Nagu ütles Merita panga infodirektor Eira Lehtinen, tõlgendas Taloussanomate ajakirjanik kohtuotsust valesti, mis oligi tekkinud börsisegaduse peapõhjus. Pärast Merita panga pressiteadet jätkati kolmapäeval Helsingi börsil tehinguid Merita aktsiatega.

Eile ilmus Soome Kauppalehtis teade, et ka Norra Den norske Bank on valmis alustama Merita-Nordbankeniga ühinemisläbirääkimisi. Seda kinnitas DnB peadirektor Finn Hvistendahl. KL-DI-BNS-ÄP

Hetkel kuum