2. detsember 1997 kell 22:00

Euronõukogu poolt ja vastu

ELi rahandusministrid ei jõudnud esmaspäeval kokkuleppele nn euro-x-nõukogu loomises, mis ühendaks üksnes 1999. aastal rahaliitu pääsevaid riike ja oleks omamoodi poliitiline vastukaal tulevasele Euroopa keskpangale.

Üle 12 tunni väldanud kõnelused katkesid, kui Suurbritannia, Rootsi, Taani ja Kreeka blokeerisid kokkuleppe, mis võib jätta nad ELi rahandusotsuste tegemisest kõrvale.

Prantsusmaa jt aasta pärast ilmselt rahaliiduga ühinevat kümmekond riiki kinnitasid, et nad ei loobu nõukogu ideest ka juhul, kui see peaks sünnitama vastuolusid rahaliidust väljajääjatega.

«Euro on monetaarabielu ning abielus ei taheta kõrvalisi isikuid magamistuppa,» ütles Prantsuse rahandusminister Dominique Strauss-Kahn. «Ühise valuutaga riikide vahel on suhted lähedasemad.»

Plaanitava Euroopa rahaliidu liikmed ei vaja teiste Euroopa Liidu liikmesriikide luba mitteametlike kohtumiste korraldamiseks ega pea võtma rahaliidust välja jäävaid riike ka ühisrahaga seotud küsimusi arutava nõukogu liikmeks, ütles Saksa rahandusminister Theo Waigel. Ta lisas, et ei poolda rahaliidust väljajäävate riikide osalemist sellistel kohtumistel.

Strauss-Kahn ütles, et kui Euroopa Liidu liidrid ei jõua järgmisel nädalal Luksemburgis selles küsimuses kokkuleppele, siis moodustavad eurotsooni riigid uue nõukogu omal käel, jättes rahaliidust välja jäävad riigid täiesti kõrvale. AP-REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum