10. detsember 1997 kell 22:00

EVEA ja Hoiupank rõhuvad tavateenustele

Klassikalise pangandustegevuse tulud on intressitulud ja komisjonitasud ehk teenustasud. Intressitulu saadakse universaalpanganduses peamiselt laenude väljastamisel laenuintressidena. Välismaa pangad teenivad 70 protsenti oma tulust intressidena.

Hoiupank teenis jaanuarist kuni novembrini intresside ja teenustasudena 88,8 protsenti panga kogutuludest. EVEA Pangal oli see näitaja 87,5 protsenti, intressitulude osakaal kogutuludest 76,6 protsenti.

Ühispanga president Ain Hanschmidt tunnistas, et väärtpaberitulude suur osa panga tuludes muudab pangad liiga sõltuvaks väärtpaberiturul valitsevatest spekulatiivsetest meeleoludest.

Börsil noteeritud kommertspankade üheteist kuu kogutuludes oli väikseim finantstulude osa Hoiupangal, 9,1 protsenti. EVEA Panga finantstulud moodustasid panga kogutuludest 9,4 protsenti.

Ain Hanschmidt ütles, et ka Ühispangal pole ärevuseks põhjust, sest finantstulud moodustavad panga kogutuludest ainult kolmandiku. Hanschmidti sõnul muutub olukord ohtlikuks, kui finantstulude osa ulatub kogutuludes 40--50 protsendini.

Eesti suurematest kommertspankadest ületab vaid Tallinna Panga finantstulude osa 40 protsenti panga kogutuludest. Forekspanga kogutuludest hõlmavad finantstulud rohkem kui kolmandiku, 35,8 protsenti.

Hetkel kuum