18. detsember 1997 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Euroopa komisjon otsustas eile kehtestada 29 Norra kalatootja suhtes dumpinguvastase tollilõivu, mis on jõus 4 kuud ja mille suurus on 0,32 ECUd kilogrammi kohta.

Euroopa Liit väidab, et need 29 tootjat annavad vaid väikese osa Norra ELi-kalaekspordist, mille väärtus aastas on 10 mld Eesti krooni.

?oti ja Iiri kalatootjad süüdistasid aasta algul maailma suurimat lõhetootjat Norrat ELi turu kalaga üleujutamises ja hindade allalöömises. Norra lükkas süüdistused tagasi. Tüli pingestas ELi ja Norra suhteid.

Juuni lõpus jõudsid EL ja Norra kokkuleppele, et nende Norra kalatootjate suhtes, kes kohustusid ELi turul lõhet müüma mitte alla teatud hinnataset, ei rakendata dumpinguvastast tollilõivu ja tasakaalustustollimaksu.

Norra kalaeksportijaid kohustuti esitama Euroopa komisjonile oma kvartalimüügiaruanded. Nende põhjal ongi komisjon järeldusele jõudnud, et 29 firmat on lõhet müünud allpool kehtestatud taset, mille eest neid nüüd karistatakse. REUTER-ÄP

Reitinguagentuur Moody's tõstis Leedul rahvusvahelist krediidireitingut ühe pügala võrra, kuid spekulatiivselt investeerimistasemele Leedu siiski ei pääsenud.

Moody's hindas Leedu riigi võlgade tasumise võimet reitinguga Ba1, möödunud aastal andis agentuur Leedule reitingu Ba2.

Ba1 reitingud on ka Costa Rical, Bahreinil, Barbadosel, Egiptusel, Mehhikol, Moldoval, Filipiinidel ja Trinidadil.

Eesti reiting on Baa1 ja Lätil Baa2.

Moody'se reiting on madalam kui Standard & Poor'si poolt Leedule antud reiting BBB-.

Leedu ametnike sõnul on Leedu reitingu tõstmine eriti tähtis praegu, mil maailma finantsturgudel on olukord keeruline. BNS

Euroopa parlament kinnitas eile Euroopa Liidu järgmise aasta eelarve, milles pearõhk on asetatud kokkuhoiule.

Järgmisel aastal piiratakse kulutusi 1,14 protsendile ELi SKTst ehk 91 mld ECUni.

Samas on eelarves ka kindlad prioriteedid, millest peamine on kolme aasta pikkune tööhõiveprogramm, mille jaoks on ette nähtud 150 miljonit ECUd.

Teist aastat järjest piiratakse aga põllumajanduse eelarvet, mis on 550 miljoni ECU võrra tänavusest väiksem.

Majanduslikult vähem arenenud liikmesriikidele ja piirkondadele eraldatud toetussummad jäävad tuleval aastal muutmata. REUTER-ETA

Hetkel kuum