22. detsember 1997 kell 22:00

Tallinn tahab teenida vara müügist 400 miljonit

ASi Tallinna Vesi aktsiaid nende nimiväärtusega müües annaks veerandi aktsiate müük linnaeelarvesse tulu 215 miljonit krooni. Tallinna Vee nõukogu soovitas linnal müüa 33 protsenti ettevõtte aktsiatest, seda toetas ka ettevõtte nõukogu esimees abilinnapea Ants Leemets.

«Kolmandiku Tallinna Vee aktsiate müügi korral tuleb muuta ka ettevõtte põhikirja, et säiliks linna kontroll,» kommenteeris linnavolikogu linnavarakomisjoni liige Alo Streimann.

Järgmise aasta lõpul võib kõne alla tulla ka osa ASi Tallinna Soojus aktsiate müük. «Seda on arutatud, aga kui palju, on veel vara rääkida,» sõnas Streimann. Erinevalt ASist Tallinna Vesi, kus aktsiad müüakse maha finantsinvestoritele, otsib linnavalitsus Tallinna Soojusele strateegilist investorit.

Suuremat konkurssi on oodata Tallinna prügiveoga tegeleva ASi Eriautobaas aktsiate müümisel. «Eriautobaasi müük ei ole ainult vanade autode ning konteinerite müümine, vaid turuosa ja rahavoogude jagamine,» seletas jäätmekäitlusfirma Ragn-Sells Eesti Tallinna osakonna juhataja Ülo Kasema. Eriautobaasi turuosaks Tallinnas on hinnatud 60 protsenti.

Kasema kinnitas Ragn-Sellsi huvi Eriautobaasi aktsiate vastu. «Tõenäoliselt tehakse tugev pakkumine ka kohalike tegijate poolt kohalike investeerimisfondide kaasabil, sest atraktiivsemate tegevusvaldkondade turud on jagatud,» lisas Kasema.

Alo Streimanni kinnitusel on huvi Eriautobaasi aktsiate vastu ilmutanud ka USA jäätmekäitlusfirma Waste Management. Eriautobaasi aktsiate väärtuseks on konkurendid prognoosinud umbes 50 miljonit krooni.

Alo Streimanni sõnul pole veel otsustatud, kas linn müüb talle kuuluvad Tallinna Panga aktsiad või annab need eluasemefondi, kes saab aktsiate müügist teenitavat raha kasutada.

Tallinna linnavolikogu linnavarakomisjon tegi eelmisel nädalal abilinnapea Mait Metsamaale ettepaneku müüa linna vara eelläbirääkimistega pakkumise teel, kus oleks ära näidatud ettevõtte äriplaan, finantseerijad ja kassavood. «Ma ei ütle, et avalik müük tuleb ära kaotada, aga vähemalt olulised asutused tuleb nii müüa,» ütles Alo Streimann.

Linnavara müügist annab lõviosa ettevõtete aktsiate müük. «Kõik muu on kribu- krabu,» märkis linnavaraameti juhataja Eve Fink.

Tallinna linnaosavalitsuste esitatud andmetest selgub, et Tallinna selle aasta kümne kuu renditulust on laekumata 13,2 miljonit krooni. Suurim võlgnevus on kesklinnas 12,1 miljonit krooni.

Hetkel kuum