23. detsember 1997 kell 22:00

Filmitööstus jahib Bondi

Kümne aastaga kuue omaniku käest läbi käinud MGM on tänaseks suure osa oma varadest kaotanud. Paremini võinuks minna ka aktsiate noteerimine New Yorgi börsil, mida varjutas vahetult börsile tuleku eel vallandunud Bondi-sõda.

Oktoobris, kuu enne MGMi börsidebüüti teatas Sony plaanist alustada Bondi filmide tootmist. Viimase 35 aastaga 3 miljardit dollarit sisse toonud James Bondi peetakse filmitööstuse tugevaimaks kaubamärgiks.

20 Bondi filmist 18 on vändatud MGMile kuuluvas kompaniis United Artists. Eelviimane film Golden Eye tõi kompaniile sisse 350 miljonit dollarit. Läinud reedel esilinastunud «Tomorrow never dies» filmist loodetakse uusi kassarekordeid.

See, millises kompaniis valmib aga järgmine Bondi film, jääb Hollywoodi juristide otsustada. Sony on alustanud ägedat rünnakut, tehes panuse kaubamärgi omandiõiguse ümber valitsevale segadusele.

Wall Streetil on omandiõiguse küsimusel suur tähtsus. Konkurents Briti agendi üle vähendab MGMi väljavaateid Hollywoodi eestuppa naasta.

Alates 1988. a ei ole MGM kasumit saanud ning 1994. a on 3,2 miljardi dollarilise käibega kompanii kaotanud miljard dollarit.

MGMi konkurente vaadates pole olukord parem. Probleemiks on eelkõige filmide tootmise ja turustamise kallinemine ning teravnenud konkurents. Mullu kulus ühe filmi tootmiseks keskmiselt 35 miljonit dollarit, mis on kaks korda rohkem kui 1980. aastatel.

Raskustes on nii varem üliedukas Warner Brothers kui Sony ja Disney.

Kompaniid arendavad filmitootmise kõrval mitmeid muid tegevusalasid, Sonys moodustab filmiäri firma tegevusest vaid kaheksa protsenti.

Metro Goldwyn Mayeril ei ole peale Bondi eriti midagi jäänud. Kompaniil pole isegi oma stuudiot ning vaid 2protsendilise turuosaga on MGM Hollywoodis väga väike tegija.

Vene emigrandi Louis Mayeri asutatud kompanii kuldaegadel võis MGM särada selliste tähtedega nagu Fred Astaire, Joan Crawford, Clark Gable, Judy Garland, Greta Garbo, Katherine Hepburn ja Spencer Tracy.

Langus algas pärast Teist maailmasõda koos publiku maitse muutumise ning televisiooni pealetungiga.

Praegu kuuluvad MGMile filmikompaniid MGM Studios, United Artists, Goldwyn Entertainment ja Orion Pictures. MGMil on õigused 4000 filmile ning 8200 teleprogrammile.

MGMi börsiväärtus on 1,4 miljardit dollarit. Emissioonist laekunud 180 miljonit dollarit lähevad kompanii 800 miljoni dollarilise võla katteks. DI

Hetkel kuum