Eestis on kindlustus liiga odav ja kindlustusseltsid liiga kallid
Vastab Alte Leipziger Europa nõukogu esimees Hans-Dieter Knüttel

22. jaanuar 1998, 00:00

«Siinne turg on seni liiga väike, samal ajal kui kindlustusseltside aktsiaid müüakse põhjendamatult kallilt. Et oleksin nõus maksma aktsiate eest viis-kuus korda üle nimiväärtuse, nagu on Eesti kindlustusseltside börsihinnad täna, peavad ostetaval seltsil olema ülitugevad reservid.

Kaks kuud tagasi oli mul juttu ühe Eesti kindlustusseltsiga, mis oli huvitatud osaluse müügist meile. Vaatasin nende bilanssi -- tegemist on väga hästi kapitaliseeritud seltsiga, kuid reservide suurus ei vasta kuidagi kindlustusportfelli struktuurile.»

«Ma ei eita, et oleksin valmis ostma siin üks-kaks seltsi juurde, kuid ma ei ütle ka, et see juhtub lähemal ajal. Võin vaid kinnitada, et otsime BICO-le aktiivselt partnereid, sest nagu Lääne-Euroopa nii ka Eesti turul on vaja jõudude koondamist.

Läänes on viimasel ajal ühinenud mitte ainult keskmised, vaid ka kõige suuremad kindlustuskompaniid ja -kontsernid, sest kõik vajavad üha enam kapitali. Alte Leipzigeri grupp kogub aastas preemiaid 4,5 miljardit Saksa marka ja ikka on seda edasiseks arenguks vähe.

Mina usun, et Eestisse mahub paari aasta pärast viis kindlustusseltsi. Elus püsivad need, kes suudavad viia omakapitali vähemalt kümne miljoni dollarini ja kes teevad koostööd nii lähiriikide kui lääne firmadega. Eelistatud olukorras peaksid olema välisosalusega firmad, mille taga on suured kindlustuskontsernid.»

«Prognoosin, et järgmise viie aastaga suurenevad kindlustuspreemiad Eestis kümme korda. Ühelt poolt jaksavad inimesed paigutada üha enam raha elukindlustusse, teisalt aga põhjustab Euroopa Liitu saamine hüppelise kasvu kahjukindlustuses.

Euroopa Liit nõuab igalt tootjalt tootevastutuskindlustust, keskkonnakindlustust jne. Kõik see on vägagi kulukas ja toob kindlustusse palju raha juurde. Suuremad tulud toovad omakorda kaasa suuremaid kulusid, mida väiksemad firmad ei suuda kanda.

Kui preemiad oluliselt suurenevad, muutub üha kulukamaks ainuüksi nende administreerimine.

Alte Leipziger arendab just praegu välja uut tarkvara, mis läheb maksma kuni 250 mln Saksa marka ja võimaldab hallata varasemast kolm korda rohkem preemiaid ehk 25 mld marka aastas.

Rahvusvaheline koostöö tagab rohkem raha, nüüdisaegsema oskusteabe ja muidugi ka oskuslikuma riskijuhtimise. Kes suudab riskid paremini hajutada, sel on võimalus müüa odavamalt.»

«Praegu on, kuna turul on firmasid liiga palju ja raha liiga vähe. Usun, et lähiaastatel, kui turg avardub ja ka korrastub, läheb kindlustus Eestis viis-kuus korda kallimaks.»

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing