Telenor ja Telia loovad hiigelmonopoli

26. jaanuar 1998, 00:00

Kõnelused Telia ja Telenori võimaliku ühendamise üle algasid läinud aasta lõpus ning võivad Telenori tegevdirektori asetäitja Terje Thoni sõnul lõpule jõuda veel enne suve. Ühinemise eesmärk on lõpetada firmadele miljardeid maksnud omavaheline telesidesõda ning kaitsta end ühendatud ressurssidega väliskonkurentide eest.

Kõnelused hoogustusid, kui Ameerika operaatorfirma Ameritech omandas 42 protsenti Taani telesidekontsernis Tele Danmark. Ameeriklaste tulek hirmutas nii Telia juhti Lars Bergi kui Telenori Tormod Hermanseni.

Läinud aasta lõpus maalis Berg Rootsi majanduslehes Dagens Industri hirmupildi sellest, kuidas Telia satub rahvusvaheliste operaatorfirmade piiramisrõngasse.

Norra Telenori ohustas Ameritech juba koduturul, olles osanikuks firmas Netcom GSM, millele kuulub neljandik Norra mobiiliturust.

Norra turg avati konkurentsile alanud aasta 1. jaanuaril. Ligi 20 firmat on juba hankinud teleteenuste müügi õiguse, sealhulgas Prantsuse-Saksa Global One ning Telia tütarettevõtte Tele2.

Rootsi riigile kuuluv telesidekontsern Telia on Põhjala suurim, Telenor on Norra suurim tele- ja infotehnoloogia kontsern. Firmade ühendamise korral tekiks Põhjala turule hiidkontsern, mille 1998. a käive ulatuks 133 mld Eesti kroonini. Firma turukapitalisatsioon on 190 miljardit krooni.

Telia infodirektori Per Mossbergi sõnul tooks liitumine firmadele suurt kasu, võimaldades olulist säästu nii Põhjalasse kui Läänemere-äärsetesse riikidesse tehtavatelt ühistelt investeeringutelt.

Praegu on Telia alustanud Norras aktiivset pealetungi, konkureerides Telenoriga kõigi telefoniteenuste osas. Ainuüksi GSMi mobiilsidevõrgu rajamiseks Norra 20 suuremasse linna plaanib Rootsi kontsern investeerida 3,2 mld krooni.

Telenor on omakorda Rootsis kanda kinnitanud firma Telenordia kaudu, mille kaasomanikeks on Tele Danmark ja British Telecom. Telenordia plaanib investeerida 3,8 miljardit krooni Rootsi mobiilside võrgu rajamisse.

Nii Telial kui Telenoril on tugevad sillapead ka Soomes. Telia arengukavas on eesmärgiks kätte saada viiendik Soome telesideturust. Telenor on osanik ettevõtetele telesideteenuseid pakkuvas Telenordia OYs.

Telia ja Telenori liitumisplaan avalikustati läinud kolmapäeval, kui sai teatavaks, et Norra valitsus tahab kõnelused keelustada. Päev hiljem muutis peaminister opositsiooni survel meelt ja lubas kõnelusi jätkata. Kjell Magne Bondeviki valitsuskoalitsioonile kuulub 165kohalises parlamendis vaid 42 kohta.

Parlamendis peetud kõnes toonitas Bondevik, et andis nõusoleku vaid kõneluste jätkamiseks, mitte firmade ühendamiseks. Liidust tekiks hiidmonopol, mis kahjustaks konkurentsi ning tarbijate huve.

Seni on kõnelustes osalenud vaid Telia ja Telenor. Põhjala allianssi sobiks suurepäraselt ka Telecom Finland, kirjutab Dagens Industri. Telecom Finland on aga kavas tänavu erastada. Samas pole Soome Telecomil ühtki suuremat rahvusvahelist liitlast. Kõige kaugemale on jõutud läinud aastal läbirääkimistel British Telecomiga. DN-DI-KL

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing