Nostalgia ajendas investeerima kodumaale

27. jaanuar 1998, 00:00

Viis aastat tagasi käis Võru ettevõtja Aigar Pindmaa külas oma onul Kalifornias. Lõunalauas küsis ta onu sõbralt Ivo Mölterilt, kas viimane ei soovi mingit summat Eestis kasumit teenima panna.

«Kuigi nägin seda meest esimest korda, lõime käed 10 000 USA dollari peale ja olin tegelikult valmis ka selleks, et jään oma rahast ilma,» meenutab väliseesti investor praegu.

Koostöö sujus ja praeguseks on Ivo Mölter investeerinud Eestisse ligi miljon dollarit.

Mölteri enamusosalusega usaldusühing Wõro Kommerts on kasvanud suuruselt neljandaks vorstitootjaks Eestis. Mullu valmistati Ahja ja Võru vabrikutes ligi 1900 tonni vorsti. Tänavu plaanib Mölter laiendada Ahja vorstivabrikut poole võrra.

«Mulle maitseb Ahjas tehtud vorst ja kui Eestis käin, söön seda alati,» ütleb Mölter.

Tavaliselt käib Mölter Eestis kaks korda aastas, peatudes siin pikemalt suvel. Kaks korda lendab Ameerikasse äripartneri juurde ka Aigar Pindmaa. Viimati juhtus küll nii, et Pindmaa pidi lennujaamas loobuma vabrikus valmistatud suitsuvorst.

«Mulle piisab neljast korrast aastas täiesti, sest mul pole kavas Eestis asuvate firmade igapäevasesse tegevusse sekkuda,» räägib Mölter Eestisse tehtud investeeringute juhtimisest.

Mölteri lähituleviku suurem ettevõtmine on Kubija hotelli väljaehitamine Võru külje all. Hoone ümberehitamiseks ja uuendamiseks kulub eksperthinnangul ligi 20 miljonit krooni.

UÜ Wõro Kommerts president Aigar Pindmaa iseloomustab Mölterit kui head sõpra ja äripartnerit, kes peab alati sõna. «Meil on omavahel vaid paar lepingut ja suusõnalisest kokkuleppest piisab ka üsna suurte tehingute tegemiseks,» märgib ta.

Ivo Mölter ei eita, et tema äriline ja muu tegevus Eestis on tugevasti kantud nostalgiast. Tema enda sõnul on Eesti kliima liiga jahe ja Kalifornia kõrbepäikese alt Eestisse kolida pole tal plaanis. Küll aga tahab Mölter teha midagi selleks, et tema lapsepõlvelinn Võru areneks ja muutuks atraktiivsemaks.

«Ma ei tulnud siia raha tegemise eesmärgiga, tahaks hoopis midagi anda,» ütleb Mölter. Oma Ameerika ettevõtete kasumi on Mölter investeerinud Eestisse. Ettevõtlusse on ta paigutanud ka 200 000 Ühispanga aktsia müügist teenitud tulu.

Eelmisel aastal kinkis Mölter Võru linnale 60 000 krooni kõlakoja ehituseks. Kõlakoja kõrvale paigutati mälestuskivi tema isale advokaat Albert Mölterile, kes oli II maailmasõja ajal Võru linnapea.

Ivo Mölter lahkus Võrust 1944. aastal. Pärast Saksamaal põgenikelaagris veedetud viit aastat siirdus ta USAsse. Ameerikas omandas Mölter majandusalase kõrghariduse ja kirjutas magistritöö väliskaubanduse alal. Aastatel 1959--1961 esindas Mölter Araabias ja Aafrikas üht suurt USA terasefirmat, mille järel alustas iseseisvat äritegevust.

Mölter ostis hiljem oma äialt ehitusfirma H.A. Ekelin & Associates. Eestis käis ta esimest korda taas 1992. aastal. Varsti pärast seda asus ta Eestisse investeerima.

«Praegu ma enam igapäevast tööd ei tee, vaid konsulteerin oma firmade juhte telefoni teel,» räägib Los Angelesest saja miili kaugusel elav Mölter. Enda sõnul on ta leidnud nii Eestis kui USAs oma firmadele usaldusväärsed ja kompetentsed meeskonnajuhid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing