9. märts 1998 kell 22:00

Naissaare kasarmud ostis variisik

Ei osanud kahtlustadagi, et mind majade ostuks võidakse ära kasutada, räägib saarel Männiku külas elav Peedo Lehtla telefoniusutluses. Lehtla nime kasutas enampakkumiselt viis hoonet omandanud OÜ Naissaare Looduspark omanik Feliks Koppel, kes on sisse kirjutatud Lasnamäele.

Peedo Lehtla ülesanne saarel on hooldada valla vara. Ta saab selle eest palka ja elab Nõukogude ohvitseriperele kuulunud tares.

Lehtla räägib, et Koppel pakkus talle möödunud novembris tööd hooldusraiet tegevate töömeeste järelevaatajana.

Pärast enampakkumise väljakuulutamist ütles Koppel, et nüüd osaleme konkursil ja kõik pakkumised tehakse sinu nimel, meenutab Lehtla.

10 000kroonise osakapitaliga ettevõtte ostis Koppel vahetult enne enampakkumist. Ta registreeris firma Lehtla kodusele aadressile ja pani ta osaühingu juhatajaks. Jaanuaris võttis ta aga Lehtla ametist maha.

Koppeli sõnul on jutt variisikust täiesti vale. Ta selgitab ärritatult, et Lehtla ise ei soovinud töid saarel juhtida ja ta lihtsalt tuli teisega asendada.

Abivallavanem Enn Sau ütleb samuti, et kuuleb esimest korda variisikust. «Ehk on ka kasutatud, kui ma teie juttu kuulan,» pakub Sau viimaks ettevaatlikult.

Eelmise aasta lõpus otsustas Viimsi vallavolikogu müüa kasarmud kitsalt oma valla inimestele ja firmadele.

Müüdud hooned on enamikus lagunenud, peamine ahvatlus on maa, mida hiljem saab juurde osta.

Osalejate kitsa ringi tõttu said huvilised osta mitu kasarmut või vundamenti.

Enn Sau ostis ühe vundamendi, oma sõnul suvilaks. Vallasekretär Eda Ilves ostis kaks vundamenti.

Välisministeeriumi konsulaarosakonna töötaja Viktoria Tuulas ostis kaks elamut ja kuuri.

Purjetaja Kaijo Kuusing omandas sigala-lauda, puukuuri ja vundamendi.

Kalur Urmas Üllas ostis lauda, keldri, kanala, diiseljõujaama ja elamu.

Tänaseks on osa ostjaid muutunud. Endise saarevanema Riho Peetsi sõnul on Kaijo Kuusingu ostetud vundament abivallavanem Enn Sau nimel ning Sau ostetud vundament on registreeritud vallasekretär Eda Ilvese nimele.

«See ei saa võimalik olla, kõik jäi nii, nagu müügilepingud tehti,» on Sau hämmingus ja soovitab hooneregistrist üle küsida.

Viimsi vallavolikogu müüb kinnisele ringile järgmise partii kasarmuid aprillis. «Mis sealt üle jääb, läheb avatud pakkumisele,» lubab Sau.

Kasarmud andis Viimsile pärast Nõukogude sõjaväe lahkumist riik tasuta.

Endise saarevanema Riho Peetsi arvates ei tohiks sellist vara müüa kinnisel enampakkumisel, vaid avalikult.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Priidu Pärna sõnul ei pea omavalitsus vara tingimata avalikult müüma. Müügiviis on vallavolikogu enda otsustada.

Hetkel kuum