Terminite elamuühistu ja korteriühistu erinevused

16. märts 1998, 00:00

Eluruumide erastamise tulemusena on erastatud hulgaliselt suuri elumaju, milles on palju korteriomanikke. Käibele on tulnud sellised terminid nagu elamuühistu ja korteriühistu. Esmalt sarnastena tunduvate terminite sisu on erinev.

Erastatud elamu on kõigi korteriomanike ühine vara. Seaduse kohaselt kuulub korteri omanikule ehitise reaalosaks olev korter ja reaalosa suurusele vastav mõtteline osa kogu ehitise ülejäänud pinnast.

Kui elamu juurde kuuluv maa erastatakse ja kantakse kinnistusraamatusse, siis tekib korteriomand. Korteriomandi omanikule kuulub lisaks eelnimetatule ka mõtteline osa maatükist.

Korteriomandiseaduse kohaselt tegutsevad korteriomanikud mõtteliste osade (trepikodade, kandvate konstruktsioonide jne) majandamisel ühiselt ja reaalosade (isikliku korteri) puhul iseseisvalt.

Selleks, et majandada kõigile korteriomanikele ühiselt kuuluvat mõttelist osa kogu elamust, asutataksegi korteriühistu. Kui korteriühistu on erinevate korteriomanike ühendus, siis elamuühistu kui juriidiline isik on ise elamu omanik.

Elamuühistu liikmele ei kuulu mitte korter, vaid osamaks, mis peaks elamuseaduse kohaselt vastama tema valduses oleva eluruumi üldpinna suurusega vastavale osale elamu ehitusmaksumusest.

Elamuühistu liige võib talle kuuluvat osamaksu võõrandada isikule, kes elamuseaduse ja elamuühistu põhikirja kohaselt vastab elamuühistu liikme kohta seatud tingimustele. Elamuühistu liige ei saa oma kasutuses olevat korterit pantida, sest juriidiliselt pole ta mitte korteri, vaid osamaksu omanik.

Elamuühistu liige võib anda oma valduses oleva korteri üürile ainult elamuühistu juhatuse kirjalikul nõusolekul. Iga korteriühistusse kuuluva korteri omanik võib talle kuuluvat korterit vabalt müüa, kinkida, pandiga koormata.

Samas on elamuühistul võimalik kogu elamu korrashoiuks ja remontimiseks pangalaenu võtta, sest laenu saab tagada elamuühistule kuuluva elamuga. Korteriühistu puhul raskendab samaks otstarbeks laenu võtmist pidev poleemika selle üle, kes oma varaga laenu tagab.

Kinnisvaraturul on siiani eelistatumas olukorras korteriühistusse kuuluv korter, sest selle ostmiseks on suhteliselt lihtne pangalaenu võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing