2. aprill 1998 kell 22:00

Keskpank pooldab odavamat rublat

Keskpangale teeb muret rubla reaalkursi tugevnemise negatiivne mõju maksebilansi kaubanduskontole.

Rubla odavneb dollari suhtes inflatsioonist aeglasemalt, millega rubla kurss tegelikult tugevneb. See on soodne välisinvestoritele, kuid kahjulik kodumaistele eksportijatele ning riigi maksebilansile. Keskpank peab vajalikuks rubla kursi languse kiirendamist, et see toimuks samas tempos inflatsiooniga ning tagaks «neutraalse» rahapoliitika.

Samas ütles Dubinin, et «rubla peab kahtlemata püsima kehtestatud valuutakoridori raames, eriti arvestades asjaolu, et see koridor on piisavalt lai». Tänavuseks kehtestatud koridor võimaldab rubla väärtuse languse kuni 15 protsenti, 6,20 rublani dollari suhtes. Vene rubla ametlik kurss dollari suhtes on 6,108 RUR/USD.

Keskpank suutis edukalt ära hoida rubla kukkumise Aasia finantskriisi mõjul, ehkki selleks tuli intresse tõsta enam kui 40 protsendi tasemele. Nüüd tuleb keskpangal hakkama saada riiki voolava kuuma välisrahaga, mida huvitavad eelkõige Venemaa kõrge tulususega väärtpaberid.

Välismaalaste käes on umbes 30% Venemaa riiklike võlakirjade turust, mis ületab oluliselt keskpanga 16 miljardi dollari suuruse valuutareservi. Dubinin ei näe selles rublale siiski otsest ohtu, pidades tähtsamaks teguriks kodumaist usaldust.

Kõrged intressid kärbivad tänavuse majanduskasvu väljavaateid, mis keskpanga hinnangul jääb 0--2% piiresse. Aasta lõpuks peaksid intressid langema allapoole 20 protsendi taset, tõenäoliselt 16 protsendile, usub Dubinin. FT-INTERFAX-BNS-ÄP

Hetkel kuum