29. aprill 1998 kell 22:00

Leimann ei sõlmi Ameerikas tselluloositehase leppeid

«Ma ei ole Pärnitsa saadik,» ütles Leimann, kinnitades, et tema visiidil ei ole seost tuntud suurerastaja Ülo Pärnitsa kavadega.

Leimanni sõnul peavad äriprojektid teostuma ärimeeste tasandil. «Mina püüan vaid fooni luua,» ütles ta.

Ministri kohtumised maailma juhtiva tselluloosiriigi Kanada tootjatega korraldas selle ala konsultatsioonifirma Simons Inc, mis on seni vahendanud Pärnitsa ja ühe Kanada suurkontserni läbirääkimisi.

Pärnits ei soovinud tselluloosikava põhjalikumalt kommenteerida, viidates Simons Inc'i keelule. «Nad ei lubanud mul rohkem lobiseda,» nentis ta. «Asjad kulgevad hästi,» ütles ta vaid.

Leimann on nädalasel visiidil Põhja-Ameerikas, kus teiste hulgas on olnud kohtumised mitme Kanada tselluloositootjaga. Majandusministri visiit jätkub sel nädalal USAs, kus on kavas kohtuda tselluloositootja Weyerhauseri juhtkonna ja Southern Paper Corporationi presidendiga.

Valitsus võttis mullu detsembri keskel vastu otsuse, milles toetas tselluloositehase ehitamist ja lubas garanteerida riigimetsa kasutamise tehases. Riik ei kavatse kavandatavas projektis osaleda aktsionärina.

Pea- ja majandusminister on mitme kuu vältel kohtunud tselluloositehasesse investeerimisest huvitatud investoritega.

Tselluloositehase rajamisest on huvitatud teiste hulgas Singapuri korporatsioon Tolaram Group ja suurerastaja Ülo Pärnits, kes on pidanud läbirääkimisi 12 välisinvestoriga.

Pärnitsa kinnitusel on kõige tõenäolisem partner on üks Kanada suurkorporatsioon.

Tänavu veebruaris lubas suurprojekti rahastamist toetada Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD). Projekti rahastamise vastu on huvi tundnud ka maailmapanga juures töötav finantseerimisasutus IFC.

Tselluloosiprojekt vajab väidetavalt umbes 300 miljoni dollari ehk üle nelja miljardi kroonist investeeringut.

Valitsus enne Leimanni naasmist tselluloositehase rajamise asjas otsustusi ei tee. BNS

Hetkel kuum