4. mai 1998 kell 22:00

Poola lihatootjad konkurentsi surve all

«Eelolevatel aastatel võib 30--40 protsenti väiketootjatest pankrotti minna,» ennustavad eksperdid. Pärast Poola ühinemist Euroopa Liiduga 2002.--2003. aastal on lootust püsima jääda ainult rohkem kui 50 töötajaga ning tugeva tootemargiga ettevõtetel.

Eelkõige jäävad väiketootjad alla nõrgema turunduse, vanema tehnoloogia ning halvema juurdepääsuga jaotusvõrkudele. Samuti on väiketootjad enam tundlikud eluskarja hindade muutumisele.

Suuremad tootjad on juba konsolideerumise vajadust mõistnud.

Animex, Sokolow, Farmfood ja Indykpol juba ostavad aktiivselt üles väikefirmasid, et kindlustada endale nii suur turuosa kui võimalik.

Animexile kuulub praegu 12 protsenti turust, mida sajandivahetuseks tahetakse kasvatada 20 protsendile. Sokolowi grupp tahab seitsmeprotsendise turuosa kahekordistada, Farmfood on praeguse kaheksa protsendi asemel tulevaks aastaks eesmärgiks seadnud 12 protsenti ning 15 protsenti aastaks 2002.

Aastaks 2000 peaks liha tarbimine ühe inimese kohta 38 miljoni elanikuga riigis kasvama 1997. aasta 63 kilogrammilt 67 kilogrammile.

Analüütikute sõnul on Poola lihatööstuse puuduseks liiga suur töötajate arv ning oskamatu juhtimine, mille tulemuseks on suured kulud. Paljud firmad vajavad nüüdisaegsemat tehnoloogiat.

«Mitte kõik firmad ei saa seda lubada... eriti mitte riiklikele investeerimisfondidele kuuluvad ettevõtted, mis on juba praktiliselt pankrotis,» ütles Ewa Radkowska ING BSK varahaldusest, viidates erastamisprogrammi kaasatud ettevõtetele.

Survet lisavad veelgi ELi range sanitaarkontrolli reeglid.

Poola firmade pääseteeks võib saada laienemine idaturul, mis hoolimata viivitustest arvete tasumisel kätkeb suurt kasvupotentsiaali.

Praeguse suundumuse järgi ei ole ekspordis esikohal mitte kõrge töötlusastmega tooted, nagu näiteks vorstitooted, mille niigi väikeseid marginaale vähendab veelgi tugev zlott. Selle asemel on kiiresti kasvanud singi eksport. Suured Poola firmad ekspordivad ligi 30% oma toodangust SRÜ riikidesse.

Paranema peab ka toote kvaliteet. Tootjate sõnul on eluskarja ideaalne liha-rasva suhe 55% liha ja 45% rasva. Animex loodab liha osakaalu tänavu 47%-lt tõsta 50%-le.

Linnuliha tootjad tunnevad end esialgu muretult, tarbimine kasvab ning peaks aastaks 2000 ulatuma 12--13 kilogrammini inimese kohta.

Toitumisharjumuste muutumine kajastub kindlasti ka suuremate linnulihatootjate Drosedi ja Indykpoli kasuminäitajates. REUTER-ÄP

Hetkel kuum