20. mai 1998 kell 22:00

H-pangad plindris

Hoiupanga aktsia tegi eile läbi va-balanguse. Põhjuseks uus skandaal Hoiupanga Töötajate ASi (HTAS) Daiwa laenuga seotud aktsiatehingu ümber. Hansapanga juhatuse liige Indrek Neivelt teatas üleeile, et segaduste tõttu laenu ümber pole välistatud Hoiu-Hansa ühinemistingimuste muutumine.

Äripäeva arvates saavad aktsionäride huvid tugevalt kahjustada, kui Hoiupank ning Hansapank liituvd senistel tingimustel.

Kuid toimetus ei toeta protsessi katkestamist. Mida arvata turuliidrist, kes kord teatab, et ühineb, siis jälle, et mitte, seejärel teatab pakkumisest hoopis teisele pangale, siis taas, et ühineb eelmisega jne. Kui ta seekord loobub, tähendaks see tõsist aktsiahindade kukkumist. Juba praegu on Tallinna börsi maine väga halb.

Turuliidri missioon on mingil määral ka turgu korras hoida. Eriti kui pangainspektsioon ja keskpank sellega hakkama ei saa ja ei soovigi. Eesti Panka on raske endise aupaklikkusega suhtuda. Olles esindatud Hoiupanga nõukogus, mängis Eesti Pank kogu Daiwa-mängu kaasa. Hoiupanga nõukogu liikmete ja keskpanga esindaja jutud, et nemad said HTASi tehingu tingimustest teada alles aprillis, on loba.

Pigem nägi asi välja nii, et tehingud sooritati üksmeelses kooskõlas. Mingi tasemeni suudeti kõik kokku leppida. Millalgi pärast seda, kui laenutähtaeg täis sai ja asi väga kriitiliseks kippus minema, tekkisid ebakõlad ja igaüks asus oma nahka päästma. Nõukogule osutus kasulikuks näidata oma teadmatust, sest nõukogu kohus on kaitsta kõigi aktsionäride huvisid ja hoida silm peal juhatuse tegevusel.

Eesti Pangale on tähtis, et oleks võimalikult vähe kära, sest keskpank vastutab pangandusjärelevalve eest. Olari Taal koos teiste HTASi omanikega oli huvitatud oma reputatsiooni päästmisest. See sundis neid oma osalusest Marcel Vichmanni kasuks loobuma. Tõenäoliselt on Vichmann vaid rööpmeseadja, vedurit juhivad teised. Kasvõi hoolega intervjuudest hoiduv Taal.

Eesti Panga ülesanne olnuks käsi vahele panna juba siis, kui oli selge, et Hoiupanga tegevjuhid mitmel toolil istuvad ja oma tegevusega aktsionäride ning klientide huve kahjustavad. Oskuslik lobby tegi aga vaid pisipankade vastu range keskpanga nii pehmeks, et aktsepteeriti krediidiasutuste seaduse eiramist.

Hansapangale ei jää nüüd muud kui turu ja enese maine päästmiseks Hoiupank endaga liita. Kiirustada aga ei tasu. Mõistlik on lasta turul mõni aeg settida, kuni võib eeldada et Daiwaga on kõik selge, ja siis turuväärtust arvestades ühinemissuhe välja töötada. Teine võimalus on praegu keskenduda ühinemise tehnilisele poolele. Ajaks, kui see on korras, läheb ka ühinemissuhe paika.

Pihku võivad naerda Ühis- ja Tallinna Pank. Nende vest on praegu veatult valge. Investorid on Hoiupangale oma hinnangu andnud. Kui ka kliendid paanikasse satuvad, võib panga käsi väga halvasti käia. Ja praegu on arvata, et Hoiupanga klient ei lähe üle mitte Hansapanka.

Hetkel kuum