Stora ja Enso liituvad

03. juuni 1998, 00:00

Stora ja Enso liit on esimene suurem Soome ja Rootsi tööstuskontsernide ühinemine ja esimene Põhjala tselluloosi- ja paberitootmise integratsioon üle riigipiiride.

Eile arutasid ühinemisplaani kahe firma juhatuse liikmed. Eile käsitles seda ka Soome parlamendi majanduspoliitika komisjon, sest Enso aktsiatest umbes pooled kuuluvad Soome riigile. Parlamendil tuleb enne ühinemist langetada riigi osaluse vähendamise otsus.

Ühinemisalgatus tuleb Rootsi Wallenbergide põhifirmalt Investor AB. Kui Percy Barnevik sai läinud aastal Investori peadirektoriks, arvasid paljud, et ta alustab Wallenbergide firmades suuri ümberkorraldusi just nimelt Storast, mis 1990. aastatel on loovutanud juhtkoha Euroopa paberitööstuses UPM Kymmenele ja Ensole.

Firmade ühinemine on praegu ülemaailmne tendents ja paberitööstus on selles teistest tööstusharudest veidi maha jäänud, sest näiteks auto- ja lennukitööstuses annavad viis suurimat kontserni ca 40% kogutoodangust. On tõenäoline, et Stora ja Enso suured konkurendid, nagu UPM Kymmene, ei jää passiivseks pealtvaatajaks, olles juba silma heitnud USA Blandin Paperile.

Stora käive oli möödunud aastal 82,36 mld Eesti krooni ja Enso käive 79,52 miljardit krooni. Stora kasum aktsia kohta oli 4,90 Rootsi krooni ja Ensol 5,87 marka.

Soome AG Pankkiiriliike analüütiku Jussi Hyödy sõnul saaks Enso-Stora Consolidated Paperi järel maailma suurimaks ajalehepaberi tootjaks ning UPMi järel juhtivaks ajakirjapaberi tootjaks.

Firmade ühinemine vajab Euroopa Liidu konkurentsiameti heakskiitu. DN-BNS-STT-ETA-FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing