16. juuni 1998 kell 22:00

Liituvad pangad peavad rahastama suuri laene

Hoiupanga kapitaliturgude osakonna juhataja Hassar Kipp tunnistas eile, et pank peab tasuma 22. juuniks välispankadele kokku 85 miljonit Saksa marka ehk 650 miljonit krooni. Kipi sõnul osa laenudest tõenäoliselt refinantseeritakse.

Kipp ütles, et refinantseerimiseks vajaliku laenu saamiseks on Hoiupank sobiva välispanga juba leidnud, kuid ta ei soovinud selle panga nime nimetada. Laenulepingut veel allkirjastatud pole, kuid seda tehakse lähipäevil, lisas Kipp. Teate asjade edasise käigu kohta esitame Tallinna börsile täna või homme, ütles ta.

Hansapanga finantsturgude osakonna juhataja Tõnis Haavel ei osanud täpselt öelda, kui suur on tasumata laenude hulk, mida Hoiupank ja Hansapank sellel kuul täitma peavad. Samas pidas ta 1,3 miljardi kroonist summat tõenäoliseks.

«Praegu ei kavatse Hansapank Hoiupanga võlgu maksta, sest lõplikult pole ettevõtted veel ühinenud,» ütles Haavel. «Praegu peab Hoiupank ise hakkama saama.»

Haavel tunnistas, et Hoiupangal on praegu puudu oleva summa leidmine ilma Hansapanga abita raske.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis ütles, et Hoiupank peab juunis välispankadele tasuma umbes 80 miljoni Saksa marga eest laene, kuid ta eitas, et kahe panga peale ulatuvad kohused 1,3 miljardi kroonini.

Ühispanga kapitaliturgude osakonna direktori Margus Kangro hinnangul on Hoiupangal võimalused raha saamiseks laenude refinantseerimiseks nigelad. «Kui Hoiupank saab laenu, siis väga kõrge intressiga, sest keegi ei taha laenata raha riiki, kus keskpanga tegevus on kahtluse all ja üks pank alles põhja läinud,» seletas Kangro.

Vaevalt keegi Hoiupangale hetkel soodsalt raha laenab, arvas Kangro. Miljardi krooni puhul võib kaks-kolm protsenti suurem laenuintress minna pangale maksma ühe kuu kasumi, lisas ta.

Hoiupanga ja Hansapanga esimese nelja kuu liidetud kasum oli Hoiupanga potentsiaalse 225 miljoni kroonise kahjumita 127 miljonit krooni.

Hetkel kuum