16. juuni 1998 kell 22:00

Raju läheb väikeklientidele appi

Rahanduskomisjoni esimees Olev Raju ütles, et 98 miljoni krooni suuruseks kavandatud lisaeelarvet saab Maapanga väikehoiustajate huvides 100 miljoni krooni võrra suurendada, sest jõuludeaegne ostupalavik tõi eelmisel aastal kaasa maksude rohkem kui ühe miljardi kroonise ülelaekumise.

«Rahvusvaheline valuutafond IMF ei aktsepteeri üldiselt lisaeelarveid, kuid suhtub Maapanga likvideerimise leevendamiseks vajalikku lisaeelarve kahekordistamisse mõistvalt,» ütles Raju.

Ühinenud opositsiooni erakonnad tegid riigikogule eile ettepaneku moodustada Maapanga krahhi uurimiseks riigikogu liikmetest erikomisjon. Opositsioon ei kavatse komisjoni abil uurida, kas Maapanga pankurid olid head või halvad ja kuidas käib väikehoiustajate käsi, vaid seda, miks paigutas riik vahetult enne panga kokkuvarisemist Maapanka suuri summasid ja kellele anti vahetult pärast ülekandeid laenu, selgitas Jüri Adams Isamaaliidust.

Adamsi sõnul on temal andmeid, et põllumajandusministeeriumiga seotud fondid sundisid abisaajaid Maapanga klientideks hakkama, sest toetusteks ja laenudeks mõeldud raha kanti Maapanka.

Opositsiooni nõutav komisjon saab riigikogu toetuse korral tööd alustada alles septembri lõpus. Parlamendi suvepuhkuse tõttu ei saa komisjoni varem moodustada.

Eesti talupidajate keskliit pöördus eelmisel nädalal peaminister Mart Siimanni poole ultimaatumiga, milles ähvardatakse korraldada neljapäeval Tallinnas meeleavaldus, kui valitsus ei vabasta talumeeste Maapangas külmutatud kontosid selle nädala esmaspäevaks.

Maapangas seisavad külmutatuna paari tuhande talupidaja kontod, mistõttu talunikud ei saa rahastada heinategu ja umbrohutõrjet. «Iga viivitatud päev toob endaga kaasa olulise pöördumatu majanduskahju,» seisab talupidajate pöördumises peaministrile.

Mart Siimann helistas eile talupidajate keskliitu ja ütles, et valitsus loodab täna saavutada Ühispangaga Maapanga laenude üleandmise kokkuleppe, ütles talupidajate keskliidu peadirektor Kaul Nurme. «Siimann ei suutnud öelda, millal talupidajad oma raha kätte saavad ning seetõttu ei saa meeleavaldust ära jätta,» sõnas Nurme.

Talupidajate keskliit lubab tuua ligi tuhat talumeest keskpanga ja riigikogu ette ning Maapanga aktsionäride üldkoosoleku toimumiskoha juurde protesteerima.

Hetkel kuum