28. juuni 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Riigikogu võttis reedel vastu kolmesambalise pensionikindlustussüsteemi esimese samba käivitava riikliku pensionikindlustuse seaduse.

«Pensionireformi kolme samba seadusandlik baas, st tingimused selleks, on olemas,» kinnitas sotsiaalminister Tiiu Aro reedel. Osaliselt järgmise aasta algusest ja täielikult 2000. aasta 1. jaanuaril jõustunud seadusest jäi välja säte, mille kohaselt oleks riikliku pensioni määramisel tulevikus arvestatud rublaajal teenitud palku.

«Rublapalkade arvestamine ei tooks pensioni sihtkapitali lisaraha. See tähendaks uut ümberjaotust tänaste pensionäride vahel,» on Aro põhjendanud valitsuse eitavat suhtumist.

Aro ütles ettekandes riigikogus, et riikliku pensionikindlustuse sisuks on kogutud sotsiaalmaksu ümberjagamine paralleelselt personaalse panuse osatähtsuse suurendamisega.

Seadusega võrdsustatakse aastaks 2016 meeste ja naiste õigus minna vanaduspensionile 63aastaselt. BNS

Eesti Energia teatas, et jaanipäeva eelne torm tekitas ettevõttele kahjusid kokku 6 mln kr, millest taastamistöödeks kulub 4,84 mln kr ja ületundide eest makstavateks töötasudeks 1,2 mln kr.

Eesti Energia tootmisdirektor Lembit Vali sõnas, et valdavalt tekitasid kahjustusi äikesest tingitud trombid. 3800 korral tekitasid elektrivarustuses häireid liinidele langenud puud. Vali sõnul on sellest kogemusest lähtuvalt vaja suurendada elektriliinide töökindlust ja suunata investeeringud nii, et energiasüsteemid peaks vastu ka ekstreemsetes olukordades.

Vali sõnul oleks ideaalne, kui kogu Eestis oleks elektriliinidel kasutusel isoleeritud kaabel. Kuid ta tõdes, et selleks on vaja teha väga suuri investeeringuid. ÄP

Valgas asuva alumiiniumtuubitehase ASi ETK Orto-Valga aktsiapaki enampakkumine alghinnaga 2,1 miljonit krooni ei andnud soovitud tulemust, ütles ASi Orto juhataja Valev Kuusemäe.

Kuusemäe andmeil tundis tuubitehase vastu huvi viis Tallinna ja Valga firmat. Tähtajaks laekus mitu pakkumust, millest ükski ei vastanud reglemendile. «Pärast suvepuhkust otsustame, kas jätkame tehasest huvitatutega läbirääkimisi või korraldame uue vähempakkumise,» lisas Kuusemäe.

Alates eelmise aasta oktoobrist kuulub Orto Forekspanga tütarfirmale ASile Foreks Arendus.

Hetkel kuum