6. august 1998 kell 22:00

Finnwear ostab ASi Marat

Ostutehingu hind võib ulatuda 90 mln kroonini

Uue omaniku kaasamise peapõhjus oli investeerimisvajadus suurusjärgus sada miljonit krooni, selgitas Marati nõukogu esimees Tapani Teeriaho. Lähiajal vajab tema sõnul nüüdisajastamist ettevõtte värvimistsehh Tallinnas Tulika tänaval. «Oleme töötanud täisvõimsusel ja vajame arenguks uusi võimsusi, mida endal pole,» tähendas Teeriaho.

Millise hinnaga Marati tipp- ja keskastme juhid 77 protsenti ehk 3,2 miljonit aktsiat müüsid, on poolte kokkuleppel saladus. «Ootame hinnanguid ajakirjanduses, et näha, kus me oleme,» vastas pressikonverentsil Marati juhataja Guido Viik.

Arvestades Marati selle aasta 15 mln krooni suurust kasumiprognoosi ja 75 mln krooni suurust omakapitali, võib ettevõtte väärtuseks hinnata 110--120 mln krooni. Seega oli tehingu maksumus ligi 90 mln krooni.

Tõuke tehinguks andis aasta algus, kui Soome mööblitootja Asko müüs finantsinvestoritele suka- ja trikookaupade divisjoni Finnwear. Maratit ja Finnweari seob seitse aastat tagasi loodud ühisettevõte AS Marwear.

Oleme rahvusvaheline firma, ei nõustunud Finnweari juhatuse esimees Torfinn Losvik Norrast väitega, et Soome firmad on alustanud Eesti tööstusettevõtete kokkuostmist. «Kuigi meie peakorter on Helsingis,» möönis ta. Kuu tagasi teavitati eelmisest suuremast tehingust, kui Soome juhtiv lihatootja HK Ruokatalo ostis poole miljardi krooni eest kolmveerandi ASist Rakvere Lihakombinaat. «Meie kasv on koos kiirem kui üksi,» põhjendas Losvik Marati ostmist. «Sama toimub kõikjal maailmas,» lisas ta.

Tapani Teeriaho teatel oli läbirääkimiste keskne küsimus aktsiatest loobunud Marati tippjuhtide edasine motivatsioon ettevõttes. «On ka teisi stiimuleid,» naeris Torfinn Losvik. «Näiteks tõusta hommikul teadmisega, et lähed tööle edukasse rahvusvahelisse ettevõttesse,» mainis ta.

Losvik kinnitas, et Marati väikeaktsionärid ei ole sundseisus, kus aktsiad tuleb müüa valikuta suuromaniku Finnwear dikteeritud hinnaga. «Mängime ausat mängu, sest elame teadmisega, et ülekohus ei jää karistamata,» märkis ta. Loodan ka, et saame väikeaktsionäridega kiiresti kaubale, sõnas Losvik.

Hetkel kuum