1. oktoober 1998 kell 22:00

Ekspert lahkub

Eile ja üleeile oli koos Eesti Panga nõukogu, arutamaks, mida hakata peale likviidsuskriisis Forekspangaga. Võimalike variantidena oli kõne all moratoorium, mõne teise kommertspangaga liitmine ja riigi kaasamine Forekspanga omanikeringi.

Äripäeva arvates olnuks kõige parem lahendus moratoorium, sest Forekspanga majandusseis on halb. Muud variandid tähendavad ainult probleemide edasilükkamist.

End esimese eksperdina reklaaminud kolmandat panka pakuti sümboolse hinna eest Hansa- ja Ühispangale. Mõlemad suurpangad keeldusid ja Eesti Pank otsustas panga üle võtta.

Forekspank oli nagu Maapankki võtnud väga suure aktsiariski, mis mulluse börsilanguse ajal pangale esimese tõsisema probleemi tekitas.

Teiseks ütles üles mingil ajal hästi töötanud Venemaa suund. Oli ju Forekspanga äriidee esimestel aastatel rajatud puhtalt rubla konverteerimisele, mis andis suurema osa panga tulust. Väidetavasti oli Foreksil otsepääs Moskva valuutabörsile, nii et ka teised Eesti pangad kasutasid rubla konverteerimiseks Forekspanga teenuseid. Päris aluseta pole ka info, et Forekspank võis olla üks lüli ahelas, mille abil Vene ärimehed raha läände kantisid.

Kohalikule turule (praegu on pangal esindus vaid neljas Eesti linnas) hakati rohkem tähelepanu osutama siis, kui luhtus Pioneer-panga ostmineVenemaal. Forekspank on rõhutanud suurt soovi kaasata kogenud välismaine investor. Praegu pangas osalust omav Ueberesee pank (st pigem Uebersee panga kliendid) on rohkem või vähem saladusloori all olnud kogu oma siin tegutsemise aja 1994. a lõpust saadik. Kes on klientide taga, kelle nimel Uebersee Forekspanga viimase emissiooni 1,25 miljonit aktsiat märkis, ei avalikustata ja see erilist usaldust ei ärata. Pigem on see ettevõte mingi võimalikest variantidest viisakaim kattevari.

Forekspank magas õige aja maha, kui Hansapank aasta tagasi tema vastu mõningast huvi ilmutas. Praegu Hansa vaevalt mingitest lisariskidest huvitatud oleks. Küllaltki kahtlane on ka Ühispanga ihalus Foreksi järele. Maapanga kaasavaraga on Ühispangal niigi tegemist. Pealegi ei annaks Foreksi ülevõtmine ei olulist kliendilisa ega suuri lisaväljavaateid idaturul.

Forekspanga kadumine Eesti pangandusturult ei oleks kuigi suur kaotus. Residente on pangas vähe. Põhilised kaotajad oleksid omanikud, kellele Eesti Pank nüüd appi tõttas.

Forekspanga puhul olnuks valutult rakendatavad hoiuste tagamise seadus ja pankrotiseadus. Oleks olnud ka Maapanga puhul, ent Maapanga krahhi objektiivse suhtumise rikkus maainimestest hoiustajate rohkusest tingitud surve, mille maapoliitikud osavalt ära kasutada oskasid. Maapangas oli ka palju riigi ja omavalitsuste raha.

Forekspanga kadumine oleks puhastanud pangandusmaastikku ja tõstnud Eesti panganduse usaldusväärsust. Forekspanga riigistamisega Eesti Pank seda kindlasti ei saavuta.

Hetkel kuum