1. oktoober 1998 kell 22:00

Kriis ajab Baltika karile

Lisaks on Baltika peatanud kaks kavandatud projekti, ühe Peterburis ja teise Orlovi piirkonnas, mille kogumaksumus on 1,7 miljardit Eesti krooni.

Baltika tegevdirektor Taimuraz Bollojev on väitnud, et «kasulikum oleks õlletootmine täielikult peatada kui jätkata kahjumiga töötamist».

Kuna Baltika impordib kogu toorme, siis on kahjum iga müüdud pudeli kohta ligi 20 protsenti.

Kahjum on tingitud sellest, et firma pole suutnud hinda tõsta samas taktis kiireneva inflatsiooni ja rubla nõrgenemisega. «Püüdsime hinda tõsta viis protsenti, kuid tulemuseks oli tohutu müügi langus,» selgitas Bollojev.

Tootmise peatamine Baltikas oleks Venemaa õlleturule tõsine löök, sest Baltika käes on 50 protsenti Peterburi turust, 25 protsenti Moskva ja 18 protsenti kogu Venemaa õlleturust.

Ühtlasi avaldaks see samm negatiivset mõju kogu Peterburi linnale, sest Baltika kuulub Loode-Venemaa kolme suurima maksumaksja hulka, andes 15 protsenti Peterburi maksutulust.

Pripps Ringnesi ja Hartwalli ühisfirma Baltic Beverage Holding (BBH) on investeerinud 1993. aastast alates Baltikasse 510 miljonit Eesti krooni ja kuni eelmisel kuul toimunud rubla devalveerimiseni läks Baltikal väga hästi.

Venemaa õlletööstust ootab lähiajal uus tagasilöök. Nimelt on Venemaa riigiduuma heaks kiitnud seaduse, mis võrdsustab õlletootmise kange alkoholi tootmisega. Vene õlletööstuses tehtud arvestuste kohaselt tõstaks seaduse rakendamine õlle hinda 20--25%, kui arvestada uusi makse, lisanduvaid litsentse, sertifikaate jm riiklikku kontrolli abinõusid. Ühtlasi raskeneb õlle reklaamimine, sest alkoholi reklaam on riigi elektroonilistes meediavahendites keelatud.

Praegu on Venemaa õlletööstus üks väheseid edukaid tööstusharusid, olles ligi tõmmanud rohkesti väliskapitali. BBH-l on Venemaal õlletehased peale Peterburi veel Rostovis, Tuulas ja Jaroslavlis. Soome Sinebrychoffil on Peterburis tehas Vena.

Tuula õlletehases, mis kuulub Vene viie suurema sekka, pandi äsja tööle ülimoodne liin, mille tootmisvõimsus on 55 000 l tunnis, see annab kuus 8--9 mln liitrit. Tehas on piirkonna suurim maksumaksja, makstes aastas 100 mln rubla.

Mullu kasvas Venemaal õlletootmine 150%. Ilmselt seepärast arvavadki seaduseandjad, et sealt oleks hea tühja riigikassasse lisaraha saada. Õlletööstuse esindajad on arvamusel, et seaduseparandus ei too riigikassasse raha juurde, vaid halvendab Vene õlletehaste konkurentsivõimet ning kärbib töökohti ja maksutulu. Seaduseparandus jõudis eile parlamendi ülemkotta esimesele lugemisele. Pärast kinnitamist läheb see president Jeltsinile allkirjastamiseks. TS-DI-DN-ÄP

Hetkel kuum