23. november 1998 kell 22:00

Talvine tööriie hoiab haigusest

Kui arvestada talvel tihti esinevate külmetushaigustega, on korralikes tööriietes töötav tööline kasulikum kui kehvasti riietatud haige tööline.

Talvel tasub arvestada järgmiste mõjuritega:

- madal välistemperatuur. Voodri paksuse valikul tasub kindlasti arvestada töö intensiivsust. Soovitatav on kasutada mitmekihilist rõivastust, mille abil on hea reguleerida kehatemperatuuri;

- tuul. Jahutab üllatavalt kiiresti. Tuule eest kaitset pakkuv rõivastus ei ole liigne luksus. Tuulebarjäär vähendab voodri paksust ja seega ka riietuse gabariite ning massi.

Hea tuulepidavusega on kõrge polüestrisisaldusega kangad. 100% peab tuult korralik nailon, kuid see materjal ei hinga;

- niiskus. Töö jooksul keha pinnalt eralduv niiskus tungib läbi riietuse välja, samas on niiskus hea külmajuht.

Mikropoorsed materjalid (Core-Tex, Siopor, Breatex), mis ei takista niiskuse eraldumist ja mis samas on 100 protsenti tuulekindlad, on kallid, kuid tasuvad end osades töötingimustes kindlasti ära.

Tasub tähelepanu pöörata pisiasjadele, millest oleneb riietuse kasutusmugavus ja iga:

- niidi-nööbi-luku kvaliteet;

- mobiili tasku;

- soonikkäised;

- nailonist püksisääred ja kätised;

- pikad lukud säärtel jms.

Arvestades sooja riietuse töömahukust ja tellimuste sattumist lühikesse ajavahemikku ei ole haruldane, kui tellimus suudetakse täita alles 4 -- 6 nädala pärast.

Targasti on teinud need, kes on tellinud tööriietuse juba varem. Nüüd on aga tõesti viimane aeg talveriietele mõelda.

Mikropoorsetest materjalidest tööriided on arenenud riikides väga populaarsed. Eestis nende kasutamise kogemused aga puuduvad.

Kuna sellisest materjalist kvaliteetse toodangu valmistamine nõuab spetsiaalseid õmblusmasinaid, saab tööriietusena pakkuda vaid importtoodangut.

Autor: Ivar Helloste

Hetkel kuum