22. detsember 1998 kell 22:00

Poola suurpank saab Hansapanga aktsionäriks

Swedbanki vanemnõustaja ja Hansapanga nõukogu liige Lars-Olof Ödlund ütles eile õhtul, et Swedbank müüb 4 miljonit Hansapanga aktsiat, kuid ei soostunud tehingu hinda avalikustama.

«Me eeldame, et tehing Bank Handlowyga tehakse veel sel aastal,» lausus Ödlund. Ta lisas, et ei soovi öelda, kas sel aastal veel kellelegi Hansapanga aktsiaid müüakse.

«Bank Handlowy on meie partner Poolas, kellega me teeme tihedat koostööd,» ütles Ödlund põhjenduseks, miks aktsiad just Bank Handlowyle müüdi. Swedbankil on 6 protsenti Bank Handlowy aktsiatest.

Hansapanga juhatuse liige Rain Lõhmus ütles, et Swedbank ei öelnud Hansapangale, mis hinnaga aktsiad Poola pangale müüakse. «Põhjus võis olla see, et Swedbank tahtis alandada oma osalust Hansapangas alla 50 protsendi,» sõnas Lõhmus. «Tõenäoliselt oli Handlowy huvitatud Hansapanga aktsiatest,» lisas ta.

Ühispanga president Ain Hanschmidt ütles eile, et ilmselt püüab Swedbank teha Balti ketti. «Eks ta püüab ümber Läänemere moodustada sellist ringi, et kõik omavahel seotud oleksid,» sõnas ta.

Hanschmidti sõnul on seega tõenäoliselt oodata, et ka teised pangad, kellega on Swedbankil partnerlusside, Hansapangas osalusi omandavad.

«Muidugi oleneb, mis hinnaga Swedbank need aktsiad müüs, kui 100 krooni aktsia, siis peab see Poola pank väga tugev pank olema,» nentis Hanschmidt. Siiski jääb arusaamatuks, miks pidi Bank Handlowy Swedbankilt aktsiaid üldse ostma, kui ta oleks võinud neid turult osta, lisas ta.

Janek Moik Svenska Handelsbankeni aktsiaturgude osakonnast ütles eile, et tema arvates oli teade, et Swedbank osa Hansapanga aktsiaid Poolasse müüs, oodatud. «Hansapanga osalust omandades ütles Swedbank, et müüb osa ära ning mainis võimaliku ostjamaana ka Poolat,» sõnas Moik. «Seetõttu ma usun, et tehing Bank Handlowyga Hansapanga aktsia hinda oluliselt ei kõiguta,» lisas ta. Eilne Hansapanga aktsia sulgemishind oli 51,25 krooni.

Bank Handlowyl on 1,28 miljonit klienti ning 182 kontorit. Poola panga kolmanda kvartali kasum oli 12,2 miljonit dollarit ehk 162,5 miljonit krooni.

Swedbankile jääb pärast tehingut 49,98% Hansapanga aktsiatest. Swedbankil oli pärast Hansapanga eelviimast aktsiaemissiooni ligi 60% Hansapanga aktsiatest, kuid pärast suunatud aktsiaemissioon EBRD-le tema osalus vähenes.

Swedbank on Hansapanga strateegiline partner, kes on kogu aeg kinnitanud, et soovib omada vaid ligikaudu 30 protsenti Hansapanga aktsiatest.

Swedbank garanteeris Hansapanga 14,7 miljoni aktsia suunatud emissiooni 100 krooni tasemelt ja ostis enamiku sellest ka välja.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum