Kaja Koovit • 27. jaanuar 1999 kell 22:00

Pikalaenupank kahtluse all

Sellise summa saamine riigilt on Eesti Panga hinnangul ebatõenäoline.

EVEA Panga juhatuse esimehe Margus Tilga sõnul on EVEA Panga baasil pikalaenupanga loomine omavalitsuste põgus idee ja majanduslikku arutelu selles osas ei ole toimunud. Tilga märkis, et kui riik eelarvest raha ei leia, jääb asi venima. Tema ütlusel on panga tegevuse taastamiseks vajalik summa 250 miljonit krooni, millest 135 miljonit peaks minema omakapitali.

Tilga märkis, et EVEA Pangast on omavalitsused huvitatud struktuuri ja kogemustega töötajaskonna tõttu. Samas avaldas Tilga imestust ajakirjanduses kajastatud 3 protsendiga ressursi kaasamise üle. «Mina küll ei tea, kust selline raha hind võeti, isegi riigilt ei saaks nii odavalt,» lausus ta.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann lausus, et keskpank peab sel aastal lisaeelarvet võimalikuks, aga see on ilmselt negatiivne, mistõttu raha saamise lootusi ei ole.

Kuusmann rääkis, et taotlust pikalaenupanga loomiseks ei ole Eesti Pangale esitatud. Olenemata sellest, kas pikalaenupank tahetakse luua EVEA Panga baasil või uue pangana, tuleb keskpangale esitada taotlus uue litsentsi saamiseks, mille tingimused on määrusega sätestatud ja kõigile võrdsed.

Linnade liidu asedirektor Tiit Kirss ütles, et ei toeta EVEA Panga baasil moodustava omavalitsuste pikalaenupanga ideed. «Selle firmasildi puhtakspesemine ei tasu ennast ära,» lisas ta. Kirss ei osanud ka öelda, millised vallad seda ideed võiksid toetada. Eilse Postimehe andmetel toetavad 256st Eesti vallast panga ideed 57.

Kirsi sõnul on omavalitsustel kava luua Rootsi eeskujul hüpoteekpangana töötav Munitsipaalinvest. Selle loomiseks vajalikud juriidilised küsimused loodetakse lahendada suveks, misjärel alustatakse finantsküsimuste lahendamisega.

Hetkel kuum