Reuters/Scanpix • 21. veebruar 1999 kell 22:00

Schröder püüab aidata

Saksamaa on Venemaa suurim kaubanduspartner ja välisinvestor ning ilmselt püüab Schröder oma visiidiga rajada teed uuele rahvusvahelise valuutafondi (IMF) laenule, sest ilma selleta võib Venemaa paari kuu pärast üldse lakata välisvõlgu maksmast. Schröder on öelnud, et Saksamaa tahab endale võtta Venemaa «advokaadi» rolli läänes, kuid samas ta kinnitas, et mingit kahepoolset laenu Moskval Saksamaa valitsuselt oodata ei ole.

Lääne ekspertide hinnangul tuleks pool Nõukogude-aegsest võlast kustutada, sest Venemaal ei ole võlgade maksmiseks pikka aega raha.

Saksamaa on valmis restruktureerima NSV Liidu aegse 50,4 miljardi krooni suuruse võla, kui Venemaa valitsus nõustub rakendama IMFi soovitatud majanduspoliitikat, kirjutas Wall Street Journal.

Kuna Saksamaa on praegu Euroopa Liidu eesistujamaa, siis toimus samal ajal Saksa kantsleri visiidiga Venemaa ja Euroopa Liidu (EL) tippkohtumine ning sel puhul oli Moskvas ka Euroopa komisjoni esimees Jacques Santer. Santer lubas, et EL on valmis Venemaaga suhteid tihendama, kuid selle eelduseks on, et Venemaa peab oma turgu rohkem avama. ELi eksport Venemaale on aastaga poole võrra vähenenud.

Venemaa peaminister Jevgeni Primakov tõdes, et Euroopa Liit on Venemaa üks kõige tähtsamaid välispartnereid, ja kinnitas, et Venemaa jääb maailmamajandusele avatuks, vaatamata praegusele kriisile.

Venemaa välisministri Mihhail Zadornovi sõnul on lääs alternatiivi ees, kas anda Venemaale uusi laene või jätta üha enam isolatsiooni jääv Venemaa saatuse hooleks ja turgutada seda üksnes hädapärase humanitaarabiga.

Aga isegi abi vastuvõtmine ei lähe Venemaal kergelt. Et Venemaa eelmise aasta teraviljasaak oli viimase 40 aasta väikseim, siis on USA ja Euroopa Liit lubanud Venemaale vastavalt 900 miljoni ja 500 miljoni dollari eest toiduabi. Kuid abi vastuvõtt on takerdunud Vene tolliameti bürokraatlike nõuete taha. Moskvas püüti kõik abisaadetiste tarneprobleemid kiirelt lahendada.

Muidu reipana näival president Jeltsinil õnnestus tippkohtumisel jällegi segadust tekitada, kui ta väitis, et oli äsja USA president Clintonile teatanud, et Venemaa mingil juhul ei luba NATO-l Kosovo konfliktis jõudu kasutada. Valge Maja teatel ei ole USA ja Venemaa presidendi vahel viimasel ajal ühtegi sellelaadset kontakti olnud.

Venemaa riigiduuma valmistub praegu esitama Jeltsinile viit süüdistust ametist tagandamiseks.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum