Andres Reimer • 3. märts 1999 kell 22:00

Ametiühinguliider nõuab kohut

Eile Kohtla-Järvel viibinud ametiühingute keskliidu esimees Raivo Paavo nõuab pankrotihaldurilt Kiviteri endiste direktorite kohtu alla andmist, et võtta nendelt õigus tegeleda ettevõtlusega. «Kiviteri omanikud rikkusid töötajate suhtes seadust,» väitis Paavo.

Kohtu alla võib minna kümmekond Kiviteri juhtimisega viimase viie aasta jooksul seotud inimest, alates direktoritest ja lõpetades raamatupidajatega, tunnistas pankrotihaldur Arno Mägi. «Näen piisavalt põhjusi, et kahtlustada juhtimisvigu, pankrotikuritegu või tagasi võidetavaid tehinguid,» lisas ta.

«Ma ei saa nimetada nimesid, sest esmalt pean välja selgitama kuriteo tunnused,» ütles Mägi.

Viru Keemiatööstuse Grupi juhatuse liige Jens Haug, kes töötas varem Kiviteri finantsdirektorina, nimetas ametiühingute taotlust algatada kohtuprotsess ebaloogiliseks. Haugi väitel pole alust kedagi Kiviteri endisest juhtkonnast süüdistada kuriteos.

«Kui valimised läbi saavad, vaibub Kiviteri ümber lokulöömine iseenesest,» leidis Haug.

Arno Mägi kinnitas eile, et võtab tagasi nende töötajate lahkumisavaldused, kes ei leia tööd Viru Keemiatööstuse Grupis. Mägi ütles, et kõik Kiviteri töötajad saavad koondamistasu, kui nad ei saa tööd Kiviteri varade baasil loodud uues ettevõttes. Ta lubas, et tühistab varasemad lahkumisavaldused.

Kiviteri ametiühinguorganisatsiooni usaldusisik Vello Pärnits rääkis, et vallandatud, kes pole tööd saanud ja kellele pole koondamistasu makstud, peavad kirjutama ametiühingule või pankrotihaldurile avalduse oma õiguste taastamiseks. Ta ei osanud öelda töötajate arvu, keda ettevõtte juhtkond lahkumisavaldusi kirjutama õhutades pettis.

Üle viiesaja Kiviteri töötaja kirjutas lahkumisavalduse ettevõttest omal soovil lahkumiseks, sest neile lubati tööd Viru Keemiatööstuse Grupis. Viru Keemiatööstus suudab neist tööd pakkuda vaid 450 inimesele.

Kiviteri ametiühinguorganisatsioonile on teada saja inimese nimed, keda ähvardab koondamistasust ilmajäämine.

«Lõplik inimeste arv, kelle lahkumisavaldus tuleb tagasi võtta, selgub uute avalduste esitamise käigus,» lausus Vello Pärnits. «Kiviteris valitseb töötajate arvestuses praegu täielik segadus.»

Ühispanga poolt Kiviterile antud laenude päästmiseks loodud Viru Keemiatööstuse Grupp võtab oma tütarettevõtetesse tööle kokku ligi 1500 inimest Kiviteri ligi 2800st töötajast.

Pankrotis oleval Kiviteril on võlausaldajate ees bilansi järgi ligi poole miljardi krooni eest kohustusi.

Kiviteri võlausaldajad täpsustavad oma nõuded homme Kohtla-Järvel peetaval võlausaldajate koosolekul.

Hetkel kuum