21. aprill 1999 kell 22:00

Pangareitingus muutusteta

Pankade arv Eestis on viimase aastaga vähenenud poole võrra, ehk siis 12-lt kuuele. Reitingukõlbulike pankade arv aga isegi viiele. Merita Panga Eesti filiaali bilanssi ei saa teiste pankadega päris võrrelda, sest filiaalina tegutseval pangal puudub omakapital.

Sellest tulenevalt on üles kerkinud viie panga järjestamise mõttekus. Kõik ju teavad, et Eestis on kaks suurt panka, Hansa- ja Ühispank, mis kahe peale haaratava 85protsendise turuosaga on sedavõrd suured, et nende põhjalaskmist ei saa Eesti Pank lihtsalt lubada; kaks keskmist panka Optiva ja Merita, mis mõlemad on nii tugeva omanikuga -- Optival Eesti Pank ja Merital MeritaNordbanken, et probleeme ei tohiks tekkida. Jäävad veel kaks panka Krediidipank ja Tallinna Äripank, kuid nende osa pangandusturul on niivõrd marginaalne -- kokku 1,8%, et ohtu Eesti pangandusele nad nii või teisiti ei kujuta.

Vaatamata toodud arutlusele kavatseme pangareitingu koostamist kindlasti jätkata. Lisaks ajaloolisele järjepidevusele, mis võimaldab jälgida trende panganduses, on reitingu väärtuseks tema üksikute komponentide kompaktne esitlus.

Panga klientidele peaks see informatsioon aga ka tulevikus huvi pakkuma, sest vaatamata pankade arvu vähenemisele ei muuda see kedagi ükskõiksemaks oma raha saatuse suhtes.

Et hõlmata kogu Eesti pangaturgu, oleme seekord tabelisse lisanud mõningad suhtarvud ka Merita Panga kohta. Juba minitud põhjusel (omakapitali puudumine) pole kõik komponendid tema puhul kahjuks leitavad.

Hetkel kuum