ÄP fototoimetus • 13. mai 1999 kell 22:00

USA majanduspoliitikal uus juht

Kolmapäeval teatas selle poliitika peamine arhitekt, rahandusminister Robert Rubin, oma otsusest suurest poliitikast lahkuda. Rubini ameti võtab üle aserahandusminister Lawrence Summers, kes on lubanud täpselt jätkata oma eelkäija vabaturu-meelset ja tugeva dollari poliitikat ning teha ka edaspidi tõhusat koostööd riigi keskpangaga.

Just rahandusministri ja keskpanga juhi Alan Greenspani edukas tandem on riigile taganud jõudsa majanduskasvu juba 9. aastat järjest, samal ajal kui inflatsioon on praktiliselt olematu, tööpuudus madal ning eelarve esimest korda kolmekümne aasta järel jälle ülejäägis.

Tagasihoidlik ja meeldiva käitumisega ekspankur on Clintoni majandusplaanidele taganud nii Wall Streeti, kongressi kui rahvusvaheliste finantsringkondades toetuse. Tunnustuse pälvis Robert Rubin ka arenevaid turge laastanud kriisile lahenduste otsimisel, sallides üldise stabiilsuse huvides USA kaubandusdefitsiidi kasvu.

Rubini mantlipärija, akadeemilise taustaga Lawrence Summers, on aastaid Rubiniga õlg õla kõrval töötades ameti ülevõtmiseks hästi ette valmistatud.

Uut ministrit ootab aga rida keerulisi ülesandeid. Clintoni sotsiaalhoolekandesüsteemi reformimise plaan on kongressis kõvasti lahjendatud ning muud majandusalased algatused on jäänud Jugoslaavia-vastase sõja varju. Vene peaministri ametist vabastamine on tekitanud uusi probleeme rahvusvahelises majanduses.

28aastaselt Harvardi majandusprofessoriks saanud Summers on nii välimuselt kui stiililt Rubini vastand. Summers on tüse ning kohati jämedalt otsekohene, endine Goldman Sachs and Co juht aga sale, armastusväärne ja tagasihoidlik miljonär, kes tuli ministeeriumi Wall Streetil teenitud 100 mln dollarilise pagasiga.

Autor: ÄP

Hetkel kuum