Sulev Oll • 31 mai 1999

Kaupluseesine parkla neelab uusi autosid

Rocca al Mare kaupluste kompleksi esisest parklast on sellel aastal varastatud 14 ja ärandatud kaks autot.

Kuigi varaste saagiks on langenud ka kolm Ladat, seda ilmselt varuosadeks müümise eesmärgil, kuulub enamik kadunud autosid kallite kulka.

2. veebruaril tuli kauplusse ehitusmaterjale ostma ühe firma direktor. 15 minuti pärast parkimisplatsile naastes oli Hansa Liisingule kuuluv Lexus kadunud. Autot pole leitud.

3. märtsil kadus seni teadmata suunas samuti Hansa Liisingule kuuluv Volvo S 80. Ajal, mil omanik poes viibis, varastasid ilmselt autovarastele teenust pakkuvad taskuvargad tema taskust võtmed.

10. aprillil varastati kaubanduskeskuse eest BMW 525, millel olid kõik turvaseadmed käigukangilukuni välja. Paraku oli auto ostetud turult, mistõttu tundub, et omaniku võtmed polnud ainsad.

20. mail ärandati Mercedes 230. Autosse sisenemiseks kasutasid vargad muukvõtit.

Kaubanduskeskuse juhtkond teab vargustest, on aga valvega parkla asjus skeptiline, oodates omanike seisukohta. Küll on käsil videovalve projekt.

Rocca al Mare kaubanduskeskus pole paraku ainus pood, mille eest autosid kaob. Keskmisest turvalisemal Õismäel on autosid varastatud ka Nurmenuku kaupluse eest.

Oleme teadvustanud autovarguste probleemi Rocca al Mare kaubanduskeskuse juures, aga meie võimalused selle küsimuse lahendamisel on piiratud, sest parklaalune maa kuulub hoonestusõiguse seaduse kohaselt kaupluse omanikele. Seega on turvalisuse parandamine eelkõige nende kätes.

Olukorras, kus meil politseid sisuliselt pole, on ainus võimalus ehitada valvega parkla. Oleme suutnud kokku viia kaubanduskeskuse juhatuse esimehe Ivar Lindpere ja asjast huvitatud ringkonnad.

Samasse piirkonda ehitatava spordihalli puhul, kus üks omanikest on Tallinna linn, saab selle probleemi lahendada juba varem.

Juttu, et Rocca al Mare kaubanduskeskuse ette võiks teha valvega parkla, on räägitud juba ammu, kaupluse avamisest saadik eelmisel aastal.

Paraku pole tegudeni jõutud. Et see aga tulemusi annaks, tõestab kasvõi Stockmanni kaupluse parkla kogemus.

Oma panuse annaks seegi, kui parklas oleks politsei või turvafirma patrull. Paraku pole politseil sellist jõudu, saame teha vaid üksikuid reide.

Autovarguste ärahoidmise ja uurimise teeb raskeks ka see, et turvakaamerad näitavad vaid kaupluse sisemust, mitte aga parkimisplatsi. Kaupluse enda turvalisus on aga küllalt hea.

Hetkel kuum