15. juuni 1999 kell 22:00

Niguliste kiriku vaatega elumaja

Ober Haus on suutnud Raekoja platsist 50 meetri kaugusel asuvas majas müüa maha pooled tammeparketiga eksklusiivkorterid, mille akendest paistab Niguliste kirik.

Kinnisvarafirma Ober Haus tegevdirektori Hindrek Leppsalu sõnul on ostnud kortereid välismaalased, kes eelistavad 100m² neljatoalisi kortereid, mida Euroopas peetakse keskmise taseme korteriteks. Vanalinnas lähevad praegu müügiks just sellised korterid, märgib ta.

Müümata kortereid välja rentides arvestab Ober Haus projekti 6--7aastase tasuvusajaga. Hetkel käivad läbirääkimised veel kahe korteri müügiks ja ülejäänute rentimiseks.

Piiratud pakkumisega vanalinna korteriturul ei kao korteri väärtus kusagile, kommenteerib Leppsalu, välja renditud korterite lisaväärtus paari aastaga vaid tõuseb.

Leppsalu peab Niguliste residentsi hindu teiste vanalinna korteriprojektidega võrreldes konkurentsivõimelisteks. Konkurendi Pro Kapitali renoveeritud Vene 19 kortermaja ehituskvaliteeti hindab ta sarnaseks residentsi omaga, mille väikeste eelistena nimetab ta valgusküllasust ja praktilist ruumiplaneeringut.

Niguliste residentsi ehitusel lammutamise käigus tänu eelnenud uuringutele ja põhjalikule projektlahendusele ootamatusi ette ei tulnud.

Väga ranged muinsuskaitsenõuded selle vanalinnas asuva hoone puhul ei kehtinud. Et kortermaja teenib eelkõige ärilisi eesmärke ja pole arhitektuurimälestusmärk, on tema renoveerimisel mindud lihtsama vastupanu teed, nt vanad aknad on taastamise asemel asendatud uute puitakendega.

Ehituse käigus tegime vaid väikesi muudatusi korterite plaanilahenduses, hoone funktsioonid on algusest peale samaks jäänud. Muudatused tulid sisekujundaja poolt ja hõlmasid minimaalseid muutusi vannitubade ja saunade osas. Algselt on Niguliste residents olnudki kortermaja, kuid Nõukogude ajal asusid seal kontoriruumid.

Äriidee kohaselt on Niguliste residentsi korterid mõeldud müügiks ja rentimiseks välismaalastele. Korterite luksuslikkust näitavad täispuitparkettpõrandad ja laekarniisid. Selle projekti plussid on asukoht vanalinnas, suhteliselt avarad ja valged korterid, mille ehitusel on kasutatud korralikke ehitusmaterjale.

Korterid on viimistletud kodusust taotlevast sisekujundusprintsiibist lähtudes, paigaldamata on köögimööbel. Hoone suhteliselt väike kelder on kasutusel tehnoruumidena. Igas korteris on autonoomne gaasiküte.

Ehituskvaliteet oli normaalne, ehitaja tööd hindan nelja plussiga.

Üldjoontes rohkem restaureerime ja meid ei kasutatud neil töödel, mis ei nõudnud restaureerimisoskusi -- kergvaheseinte paigaldamisel ja vahetreppide viimistlusel. Tellija soovis ühendada restaureerimise odavama uusehitusega.

Kuigi hoone asub vanalinnas, ei kehtinud tema puhul ranged muinsuskaitsenõuded, kooskõlastada tuli fassaadipass. Eelmisest sajandist pärineva hoone puhul tuli tugevdada säilitamiskõlbulikud puitvahelaed ja asendada mittekõlbulikud betoonvahelagedega. Tugevdasime ja eksponeerisime pööningukorruse korterites unikaalse ehitusega katusekonstruktsiooni -- nelinurkse põhiplaaniga maja katuse koormus jagunes müüride kõrval veel ka spetsiaalsetele ringmüürilattidele.

Ei ehituslikult ega arhitektuuriajalooliselt Niguliste residents üllatusi ei pakkunud --hoonet on varasematel perioodidel korduvalt ümber ehitatud. Jätsime nähtavale nii palju vanu elemente kui võimalik, hoovi sissepääsude juures säilitasime paekividetailid.

Autor: Imbi E. Kaljuste

Hetkel kuum