Kristina Traks • 10 august 1999

Vili läheb jälle odavamaks

«Me ei saa teraviljakasvatajatele rohkem maksta, sest peame võistlema odava välismaise jahuga,» ütles ASi Eesti Viljasalv kommertsosakonna juhataja Kaupo Kontkar. «Samuti kärpis riik teravilja riigireservi otsmiseks ette nähtud raha.»

Eesti Viljasalv maksab sel aastal nisu tonni eest alla 1500 krooni, mis on 200 krooni vähem kui eelmisel aastal. Kokku ostab viljasalv teravilja riigireservi 17 000 tonni.

Ühistu Tartu Viljasalv juhataja Leonhard Puksa ütles, et kuigi vili on kvaliteetsem kui eelmisel aastal, ei saa selle eest rohkem maksta, sest muidu ei suudaks kodumaine vili importjahuga võistelda. «Leivatehased ostavad välismaalt odavalt jahu kokku ja me peame nendega võistlema,» ütles Puksa. «Selliste hindade juures tulevad välja vaid suuremad viljakasvatajad, 10 hektari viljaga enam ära ei ela.»

Kohalikelt teraviljakasvatajatelt osatavad vilja kokku veel üksikud veskid. Pagaritööstused kasutavad oma toodangus peamiselt välismaist jahu, sest see on kohalikust odavam.

Jüri teraviljakasvataja Arnold Põldmäe ütles, et ega viljakasvatamine selliste hindadega ära ei tasu. «Ära lõpetada ma kah praegu ei saa, sest keegi peab liisingud kinni maksma,» ütles Põldmäe. «Tänavune vili pole suurem asi kah, põud rikkus saagi.»

Hetkel kuum