Kristina Traks • 26. august 1999 kell 22:00

Põllumehed ei lähe piiri sulgema

«Eks selline aktsioon tähelepanu kindlasti tõmbaks, aga otseselt meid ei aita,» ütles Raplamaa talupidaja Arvo Kuutok eile. «Meil puudub kogemus oma õiguste eest võitlemisel ja üksmeel.» Kuutok ise piiriaktsioonis osaleda ei kavatse. «Piir jääb liiga kaugele,» põhjendas ta.

Laheotsa talu peremees Johannes Valk sõnas, et Urmas Lahel oleks ilmselt raske põllumehi aktsioonis osalemiseks nõusse saada. «Eestlane on ju väga seadusekuulelik ja tee sulgemine on ilmne seaduserikkumine,» ütles Valk. «Kui aga Laht saaks põllumehed nõusse, siis võib aktsioonist kasu tõusta küll.» Ka Valk ütles, et ta pole valmis piiriaktsioonis osalemiseks. «Ma pean samuti seadustest lugu,» lisas ta.

Mäe teraviljatalu peremees Arnold Põldmäe ütles, et tema osaleks piiripunktide blokeerimises küll, kui aeg sobiv oleks. «Ma olin juba eelmisel aastal seda meelt, et midagi sarnast tuleb ette võtta,» sõnas Põldmäe.

Võrumaa Talupidajate Liidu esimees Riho Pähn ütles, et väljaastumisi tuleb teha, aga nende algatus peaks tulema altpoolt. «Olen sel teemal talunikega rääkinud ja nad on seda meelt, et Urmas Laht peaks pühenduma tööle riigikogus, mitte meeleavaldusi korraldama,» rääkis Pähn.

«Segadust õnnestuks Urmas Lahel ilmselt selle aktsiooniga tekitada,» lausus riigikogu rahanduskomisjoni esimees isamaaliitlane Kalle Jürgenson. «Siiski arvan ma, et tõsistel põllumeestel on maal muudki teha, kui Lahe provokatsioonidega kaasa minna.»

Riigikogu liikme ja maaelu kriisitoimkonna juhi Urmas Lahe sõnul juhiks kavandatav aktsioon üldsuse tähelepanu põllumeeste muredele. «Küsimus pole aktsioonis osaleva rahvamassi suuruses, vaid aktsiooni sisukuses ja järjepidevuses,» ütles Laht.

Lahe juhitav maaelu kriisitoimkond hakkab kardinaalsemate protestiaktsioonide korraldamist arutama järgmisel nädalal. Eile avaldas kriisitoimkond nördimust selle üle, et valitsusliit nurjas kolmapäeva hommikul riigikogu erakorralise istungi, mille põhiteema pidi olema maaelu kriisist väljatoomise võimalused.

Hetkel kuum