ÄP fototoimetus • 9. september 1999 kell 22:00

Norra liidab firmad

Moelveni tegevdirektor Frode Alhaug oli ülimalt rahul, kui Forestia emafirma Norske Skogi juhatus andis lõpuks nõusoleku kahe firma ühinemisläbirääkimisteks. Alhaugi auahneks unistuseks on ümber korraldada kogu Norra ja Rootsi saetööstus, et paremini Soome konkurentsile vastu seista.

«Kuna rentaablus on puidutööstuses ebarahuldav, siis tuleb meil kiirustada, sest muidu võib kompetentsus väheneda ja investorite huvi taanduda,» leiab Moelveni tegevdirektor. Tema arvates on Norras ja Rootsis ruumi kahele või kolmele suurele puidutööstusfirmale, mis on sama palju kui Soomes.

Suured Rootsi firmad on minetanud oma varasema tugevuse, sest nad pole saetööstust prioriteediks seadnud, arvab norralane. Sama lugu on Norske Skogiga, mis peab Forestias oma põhitegevuseks ajalehepaberi ja tselluloosi toomist, mitte saetööstust.

Forestia annab 30% Norra saematerjali- ja 85% puitplaaditoodangust. Uue firma käive tuleb 6,65 miljardit Eesti krooni ning tootmismaht 1,7 miljonit tihumeetrit saematerjali ja 500 000-600 000 tihumeetrit töödeldud puittooteid. Oslo börsil noteeritud Moelvenil on suur osa tootmist Rootsis ja selle suuruselt kolmas aktsionär on Svenska Handelsbanken 6,11 protsendiga.

Põhjala saetööstuses on ühinemistele ruumi küllaga nii riikide vahel kui ka sees, sest Rootsis on veel rohkesti ja Norras vähem väikseid ebarentaableid saetööstusi, arvas Soome Metsäteollisuus RY tegevdirektor Bo Borgström.

UPM-Kymmene esindaja Kari Makkonen sõnul on Euroopa saetööstus nõnda killustatud, mistõttu Moelveni ja Forestia ühinemise mõju jääb väikseks -- Euroopa turust moodustavad norralased ainult 2% ja suurim, Stora Enso 5%.

Autor: ÄP

Hetkel kuum