14. september 1999 kell 22:00

Maksuamet sattus herilasepessa

Maksuameti tagasihoidliku moega peadirektor Aivar Sõerd on asunud tegutsema ootamatult otsustavalt -- tema käe all on maksuamet päevavalgele toonud mitu tuntud isikutega seotud maksuafääri, näiteks Diveci, Marlekori ja Dekoltee juhtum.

Maksuameti viimase aja aktsioonid aitavad vähendada maksupettuste lainet ja toovad kasu ausatele ettevõtjatele.

Vaatamata maksuameti otsustavale tegevusele on Sõerdi pea kohale hakanud kogunema tumedaid pilvi -- rahandusministeerium otsib uut peadirektorit.

Maksuameti tegutsemise ajal on ilmnenud seaduspära -- niipea, kui selle ameti tegemisi hakkab edu saatma või üritatakse astuda mõjukatele maksupetturitele varba peale, sunnitakse peadirektor lahkuma.

Maksuterminaatoriks kutsutud Ardo Ojasalu pidi ameti maha panema seetõttu, et hakkas propageerima eraisikute kaudset maksustamist ning käis kohut mitme tuntud firmaga, nt Alexela. Ojasalu mantlipärija Kalev Järvelille ajal sumbusid nimetatud juhtumid vaikselt ning peadirektor sai ametis püsida rahulikult seni, kuni ise riigiametniku töö eraäri vastu vahetas.

Vaevalt oskas Sõerd juuli alguses aimata, millisesse herilasepessa ta tegelikult sattus, kui asus kontrollima Divecit. Väidetavalt oli ajendiks kahtlus, et neli Diveci kaudu soetatud offshore-firmat hoiavad kõrvale maksude maksmisest. Tänaseks on selgunud, et need neli firmat võlgnevad riigile kokku 20 miljonit krooni, ja seegi, et Divecis maksti töötajaile ümbrikupalka.

Need seigad on tühised kõige muu kõrval, mis tuli ilmsiks Divecist läbiotsimise käigus saadud dokumentidest -- maksupettuste skeemis oli oma teadlik roll ka Hansapangal ja Optiva Pangal, kes andsid Divecile õiguse tuvastada kontot avada soovivat klienti. Eesti Pank leiab, et formaalselt pole pangad seadust rikkunud, Sõerd väidab vastupidist -- klientide tuvastamise kohustus on pangal, erandina ka kindlustus- ja liisingufirmal, mitte offshore'idega kauplejal.

Augusti alguses toimunud vestluses Sõerdi ja rahandusminister Siim Kallase vahel avaldas minister soovi tugevdada maksuameti juhtimist ja kaalus võimalust nimetada Sõerd maksuameti peadirektori asetäitjaks, sisuliselt tagandada peadirektori ametist. Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik väidab, et rahandusministri soovil ei ole Diveci juhtumiga mingit seost.

Igal juhul on maksuameti juhi väljavahetamine käidud välja sobimatul ajal, sest muudatused juhtkonnas pidurdavad Diveciga seotud maksupettuste uurimist. Äripäevale tundub, et Sõerd on Divecit puistates kellelegi väga valusasti varbaile astunud. Kui Sõerd siiski ametist vabastatakse, näitab see vaid üht -- soovi lugu kalevi alla lükata.

Hetkel kuum