ÄP fototoimetus • 23. september 1999 kell 22:00

USA Sonerale liiga suur suutäis

Samal ajal kui telekommunikatsioonifirma Sonera põhiomanik riik valmistub Sonera aktsiate edasiseks müümiseks, on aktsionäride hulgas tekitanud kahtlusi firma juhtkonna suutlikkus. «Taktika on kindlasti väga arukas. Kuid osa asjatundjaid on hakanud kahtlema, kas Sonera juhtkond ei ole hakanud USA turul tegutsema liiga forsseeritult ja kas juhtkonnal jätkub piisavalt oskusi riskide maandamiseks,» arutleb üks telekommunikatsiooni asjatundja.

Sonera on investeerinud USA turule 15,8 miljardit Eesti krooni, mida peetakse alles algpanuseks. Ühe analüütiku sõnul tuleb sinna 2--3 aasta jooksul paigutada veel vähemalt 13--52,6 miljardit krooni. GSM-süsteem on USAs väga haruldane ja selleks et Sonera osalusega Voicesmart jõuaks praegusest kahjumist välja, peaks ta kümnekordistama oma klientide arvu ja tegema lisainvesteeringuid. Mobiiltelefonide levikut pidurdab USAs ka praegune maksesüsteem, mille kohaselt mobiiltelefoni omanik maksab ka vastuvõetud kõnede eest.

Pangafirma FIM analüütik Niklas Geust arvab, et kui Soneral edaspidi omakaitali ei jätku, võib ta firmaoste maksta oma aktsiatega, nagu suurtel firmadel kombeks. Kindlustusfirma Pohjola investeerimisjuht Pertti Kilpeläinen rõhutab, et Soneral pole põhjust muretseda, sest osalus Türgi firmas Turkcell katab USA-investeeringud peaaegu kaheksakordselt.

Sonera finantsdirektor Esko Rytkönen teatas eile, et firma kavatseb suured USA-investeeringud katta praeguste ja uute dollarilaenudega ning ilmselt ka omandimüügiga.

S&P kuulutas kolmapäeval, et on võtnud Sonera vaatluse alla reitingu võimaliku alandamise tõttu. S&P hinnangul suurendab Sonera suur investeering tunduvalt tema netovõlga. Praegune netovõlg on 14 miljardit Eesti krooni ja kavandatav investeering üle 10,5 miljardi krooni. Sonera on S&P-lt saanud praegu pikaajaliste laenude reitinguks AA ja lühiajaliste laenude reitinguks A1+.

Autor: ÄP

Hetkel kuum