ÄP fototoimetus • 13. oktoober 1999 kell 22:00

Keskpanga kants mureneb

Audiitorfirmal PricewaterhouseCoopers valmib varsti ülevaade Vene keskpanga välisfiliaalidest, mis on pangas üks veidramaid jäänukeid endisest Nõukogude Liidu ajast.

Just nende kanalite kaudu viis keskpank 90. aastatel riigist välja miljardeid dollareid, varjamaks Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) eest Venemaa valuutareservide tegelikku seisu.

«Meile valetati,» ütles fondi esimene asedirektor Stanley Fischer midagi ilustamata. Sellest ka audiitorilt tellitud uus uurimus.

«Keskpank on nagu riik riigis,» ütles Eleonora Mitrofanova Vene parlamendi audiitorkomisjonist. Varem parteiaparat?ikute kaitse all olnud institutsiooni üleminek kapitalismiperioodi on toimunud ilma autonoomiat loovutamata ning muutusteta kõrgetel kohtadel olnud ametnike ridades.

«Panga töötajad käituvad nii, nagu oleksid nemad panga varade omanikud,» ütles Mitrofanova.

Keskpanga sõltumatus Venemaa parlamendist ja selle audiitorkomisjonist on kooskõlas mujal maailmas valitseva veendumusega, et monetaarpoliitikat tuleb poliitilise sekkumise eest kaitsta. Tulemuseks on aga institutsioon, mis ei ole aruandekohustuslik kellegi ees.

Keskpank kontrollib kaht mõjukat kodumaist panka -- Vne?torgbanki ja Sberbanki. Panga kõige «kummalisemad» tehingud toimuvad aga NLi aegselt Gosbankilt päritud viies sovzagran ehk välismaises kommertspangas.

Avalikkuse tähelepanu alla tõusid need sel aastal, kui Venemaa peaprokurör Juri Skuratov paljastas Jersey saarel asuva Fimaco kaudu keskpanga rahaga toimunud tehingud. Firma omanik on Eurobank, keskpanga Pariisis asuv filiaal. Just selle firma kaudu liikusidki miljardid dollarid keskpanga reservidest välja ning sealtkaudu soetas pank enesele ka kõrge tuluprotsendiga valitsuse võlakirju.

IMFi survel läbi viidud uurimine kinnitas Skuratovi väiteid, kuid ei toonud selgust, kuhu kadusid võlakirjadelt teenitud kõrged kasumid.

Eurobanki asutasid 1921. aastal Peterburist põgenenud emigrandid, Londonis asuv Moscow Narodny Bank (MNB) asutati 1915. aastal. Hiljem võttis nõukogude võim need üle.

Väliskaubanduse kasvades asutati 70. aastatel Frankfurdis Ost-West Handelsbank, Donau Bank Viinis ja East West Bank Luksemburgis.

Nõukogude Liidu lagunemise järel on see pangavõrk kindlustanud nõukogus istuvatele keskpanga asekuberneridele tuhandeid dollareid lisasissetulekut ning taganud ametnikueliidile prestiizhikad rahvusvahelised ametikohad. Muu hulgas veetis endise Gosbanki juht ning praegu Venemaa keskpanka juhtiv Viktor Gera?t?enko suurema osa oma karjäärist MNB pangas.

Pangavõrgust on keskpangale johtunud rida huvide konflikte pluss kahtlasi finantsoperatsioone. Kasvab poliitiline surve keskpangale välismaiste filiaalide müümiseks. Ka PricewaterhouseCoopersi aruanne peaks näitama, et kuldmune munevate kanade asemel on pangavõrk pigem veskikivi keskpanga kaelas.

Vt. ka Venemaa keskpank omanikuna kohalikes ja välispankades

Autor: ÄP

Hetkel kuum