Kaja Koovit • 11. november 1999 kell 22:00

Venemaa turg vaid spekulantidele

Venemaa kauplemissüsteemi RTS Interfaxi indeks oli eile keskpäevaks viimase nädalaga tõusnud ligi 20 protsenti. Aastaga on aktsiahinnad Venemaal peaaegu kahekordistunud. Vaatamata hinnatõusule ei soovita analüütikud mõtlematult idanaabri turule investeerima tormata.

«Kui aktsiahinnad on jõudnud tõusu näidata, on investeerimiseks hilja,» ütles Ühispanga Varahalduse hallatava TP Ida-Euroopa Indeksifondi fondijuht Andrei Zaborski. Venemaa turule tuleb investeerida ajal, mil kõik on vaikne ja ka siis on võimalus, et oodatava tõusu asemel järgneb langus, lisas Zaborski.

Venemaa turg on lühiajalises perspektiivis atraktiivne, sest sõltub toorainete hinnast maailmaturul, toornafta ning metalli hinnad on aga praegu kõrged, rääkis Hansa Asset Managementi hallatava Hansa Vene Kasvufondi fondijuht Vadim Ogne?t?ikov. «Venemaa turg jääb äärmiselt kõikuvaks,» lisas ta.

«Ma arvan, et konservatiivne investor ei peaks Venemaa turul olema, sest huvi selle vastu on väga lühiajaline ja etteaimamatu ja muutused trendides toimuvad igasuguse loogilise põhjuseta, « ütles Ogne?t?ikov.

Analüütikute sõnul on nii Venemaa makromajanduslikud kui ka ettevõtete fundamentaalnäitajad paranenud, kuid pikemaajaliselt jääb määravaks suur poliitiline risk.

Venemaa aktsiaturul pikaajalistest investeeringutest kasumiga väljumiseks peab sealne majandus kasvama, mille suudavad tagada põhjalikud reformid, kuid praegune valitsus selleks võimeline ei ole, lausus Ogne?t?ikov.

Ogne?t?ikovi sõnul on väikeinvestorite olukord Venemaal ebakindel. Ettevõtted võivad teenida küll head kasumit, kuid on küsitav, kas suuromanikud seda väikeaktsionäridega jagavad.

«Täna me lõpetame tõenäoliselt veel plussis, aga keegi ei tea, mis homme võib juhtuda,» lausus eile uudisteagentuurile Reuters üks lääne maakler. Maakler märkis, et juhul kui senine raha juurdevool turule lakkab, toimub ka kiire aktsiahindade langus.

Eile kella neljaks oli Interfaxi indeks kasumivõtmise tulemusena keskpäevaga võrreldes langenud ligi 3%, 112 punkti tasemele.

Fondijuhtide sõnul ei ole aktsiahindade tõus Venemaal kliente Venemaa-suunalistesse fondidesse investeerima meelitanud.

Investoritel, kes sellel turul tegutsevad ja seda tõsiselt võtavad, on juba positsioonid olemas, teised ei taha liigseid riske võtta, põhjendas Zaborski.

Hansa Vene Kasvufondi maht on 12,5 miljonit krooni ja TP Ida-Euroopa Investeerimisfondi oma 4,9 mln krooni.

Vt. ka grrafikut:Aktsiahinnad Venemaal on aastaga peaaegu kahekordistunud

Hetkel kuum