17. november 1999 kell 22:00

Alkoholimüüjad jõudsid valitsusega kokkuleppele

Novembrist kehtiv uus tolliseadus ei luba kaupade paigutamist tollilattu ekspordi ootele, mistõttu ettevõtjatel tekkisid raskused alkoholi toimetamisel laevade ja lennukite maksuvabadesse tsoonidesse. Näiteks Estonian Airi lennukites pole uue tolliseaduse tõttu müügil ainsatki Eesti toodet.

Rahandusministeerium soovib olukorra lahendada alkoholiaktsiisi seadusesse tehtava muudatusega, millega laevadele ja lennukitele mõeldud alkohol vabastataks aktsiisist.

Veel üleeile ministeeriumi ideesse kahtlevalt suhtunud ASi Remedia kommertsdirektor Sirje Potisepp leidis, et pakutav variant võib tootjale sobida.

«Nende spetsialistid väidavad, et vastuolu tolliseadusega ei teki ning kõik hakkab normaalselt toimima. Meid huvitabki tegelikult ainult see, kuidas aktsiis tagastatakse. Ministeeriumist öeldi, et vastavad dokumendid töötatakse välja ja neid tunnistab ka maksuamet. Kui ametnikud nii ütlevad, eks ma pean neid uskuma,» rääkis Potisepp.

Potisepp märkis samas, et olukorra tegeliku lahenemiseni võib kuluda veel mitu kuud. «Täna ei oska keegi öelda, millal seadusemuudatus riigikogus vastu võetakse. Alkoholiga seotud teema on hell ja ma kardan, et see muudatus võib lükkuda järgmisse aastasse.»

ASi Liviko finantsdirektor Tiit Õim ütles samuti, et riigi pakutav variant tundub sobivat. «See oleks samm edasi. Aga otsuse saab siin teha mitte ministeerium, vaid parlament,» ütles ta.

Õim pidas mõnekümne tuhande krooni väärtuses müümata kaubast olulisemaks tolliseadusega alkoholitootjatele tekitatud moraalset kahju.

«Välismaistele laevafirmadele on väga raske selgeks teha, et meie riigikogu sellise seaduse vastu võttis. Aga eks apsakaid tuleb ikka ette. Anname andeks, meil on ju kristlus,» leidis Õim.

Riigikogu rahanduskomisjonist öeldi eile, et alkoholiaktsiisiseaduse muutmise seaduse eelnõu ei ole veel menetluses.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum