Toomas Truuverk • 17. november 1999 kell 22:00

Leks Kindlustus saab uue omaniku

Eilne börsipäev lisas investoritesse ja maakleritesse tugevasti optimismi ja kindlustunnet, mis analüütikute eilsetes kommentaarides leidis kajastust õige pea algava tõusu ootusena.

Hansapanga maakler Aivars Abromavichius ütles uudisteagentuurile Reuters, et eile toimunu on uue tõusu algus. Ta lisas, et loomulikult liigutakse samm-sammult ja vahepeal esineb ka väikesi korrektsioone, kuid turu üldine trend tundub olevat tõusev.

ÄP indeks kerkis eile korraliku 13,84 mln kroonise päevakäibe juures 1,85%, 279,22 punktile. Põhinimekirjas liikusid kõige aktiivsemalt kolm juhtaktsiat -- Telekom, Hansapank ja Norma, lisanimekirjast sekundeeris neile kolmele sealne liider Saku õlletehas.

Eilse päeva pommuudis tuli aga kunagi üliperspektiivikaks peetud kindlustusturult, mis on börsi kontekstis viimasel ajal suuremat tähelepanu harva võitnud. Nimelt teavitas Tallinna börs eile hommikul, et Leks Kindlustuselt on oodata olulist uudist. Äripäevale teadaolevalt on tegemist Leks Kindlustuse suuromanike vahetusega, kus senised omanikud Ühispank ja Swiss Re müüvad oma osaluse Alte Leipzigerile.

Kuna viimane on praegu juba teise juhtiva Eesti varakindlustuse BICO omanik, siis tulevikus tekib Leksi ja BICO liitumisel ca veerandit varakindlustusturgu hõlmav selts, mille selle aasta 9 kuu preemiate maht ulatus ligi 220 mln kroonini.

Aktsiaturu seisukohalt oleks sellise liidu tekkimine kahtlemata väga atraktiivne. Probleemiks võib siin saada aga väga väike free float ehk vabas ringluses olevate aktsiate osa. BICOs on Alte Leipziger osalus 94% ja Leksis saab tema osaluseks eelkokkulepete kohaselt ca 70%.

Eile oli kauplemine Leksi aktsiaga börsil peatatud. Nädala kahe esimese börsipäevaga kallines Leksi aktsia börsil aga ligi kolmandiku võrra.

Hetkel kuum