Kaja Koovit • 8. detsember 1999 kell 22:00

Börsil oodatakse üle 20% hinnatõusu

«Kui aastavahetus möödub tagasilöökideta, ei ole imestada, kui aktsiatega kaubeldakse fundamentaalselt põhjendatud tasemetel, ehk siis liideraktsiad võiksid tõusta veel 20% praegusest hinnatasemest kõrgemale,» rääkis Suprema juhatuse liige Sten Sumberg.

Sumberg lisas, et ei näe praeguses tõusus midagi enneolematut ja põhjendamatut, sest aktsiate hinnatasemed on madalad ja makronäitajad julgustavad. Kevadise hinnatõusu ajal olid muutused makromajanduses suhteliselt segased ning välisinvestoritel oli raske seisukohta võtta, praeguseks on olukord muutunud ja areng positiivne, lisas ta.

Ühispanga analüütik Sander Danil märkis, et kuigi tõus aktsiaturul on toimunud oodatust kiiremas tempos, on aktsiahinnad alles saavutamas oma õiglast taset.

«Lähinädalatel tuleb veel tõus, aga jõulude ajal peaks toimuma hinnakorrektuur, sest spekulatiivset raha on väga palju,» lausus Danil.

Kuigi Hansapanga ja Norma aktsia hind eile börsil langes, ei too see endaga kaasa tõusutrendi murdumist. «Aktsiad on viimasel ajal palju tõusnud ja vahepealne kasumivõtmine on täiesti normaalne protsess,» lausus Trigon Capitali peaanalüütik Toomas Reisenbuk. Hansapanga aktsia odavnes eile ligi 21 mln kroonise käibe juures, mil omanikku vahetas enam kui 200 000 aktsiat, 0,5% ja sulgemishinnaks kujunes 94,5 krooni. Norma aktsia odavnes 4 mln kroonise kauplemismahu juures ligi 3 protsenti 36,1 kroonini.

Reisenbuk möönis, et fundamentaalselt põhjendatud tasemeteni võiksid liideraktsiate ehk siis Hansapanga ja Eesti Telekomi aktsiad tõusta suhteliselt kiiresti. Reisenbuk lisas, et Hansapanga ja Eesti Telekomi aktsial tekib suhteliselt palju müüjaid 100--110 krooni tasemelt, mis kujuneb tõsiseks vastupanupiiriks.

Kui 70--80 krooni pealt oli Hansapanga aktsia tõeliselt hea ost, siis 110 kroonilt on edaspidise tõusu tõenäosus ja kiirus väiksem ning tekib tahtmine kasumit võtta, rääkis Reisenbuk. «Hansapanga ja Telekomi aktsia tõus üle 120 krooni taseme nõuab ettevõtete fundamentaalset paranemist,» lisas Reisenbuk. Kui Hansapanga laenuportfelli kasv jätkub samas tempos, ei ole see võimatu, möönis ta.

Pärast uut aastat sõltub aktsiaturu hinnaliikumine välisturgude käitumisest. Turul levivad selle kohta eri arvamused. Ühelt poolt oodatakse jätkuvat hinnarallit, teiselt poolt tagasilööki telekommunikatsiooni ja infotehnoloogia ettevõtete aktsiatele. Reisenbuki sõnul on tõenäoline, et maksude optimeerimiseks ei hakata selle aasta sees enam aktsiaid müüma, vaid seda tehakse uue aasta alguses, mis toob kaasa hinnalanguse välisturgudel. «Kasumid, mille otsas istutakse, on väga suured ja loomulikult on tahtmine seda raha välja võtta,» lausus Reisenbuk.

Turg on uue aasta alguses siinseid aktsiaid ostma ruttavate välisinvestorite ootuses suhteliselt suure osa oodatavast tõusust ära teinud ning oodatava tõusu asemel tuleb aasta alguses mõningane langus, prognoosis Danil. Pigem ootaksin 20%ni ulatuvat tõusu selle aasta IV kvartali majanduskasvu näitajate avaldamise paiku märtsi alguses, lisas ta.

Tallinna börsi päevakäive ulatus eile 33,6 mln kroonini.

Vt. ka joonist:Aktsiate oodatav hinnatase

Hetkel kuum