13 detsember 1999

Korduvkasutus teeb koti odavamaks

Dokumentide, raha, diskettide ja muu väärtusliku transportimiseks või säilitamiseks saab kasutada turvakotte. Viimaseid on nii ühekordse kui korduvkasutusega.

Ühekordne kott on otstarbekam investeering siis, kui saadetiste arv on väike. Saadetiste suure arvu korral on mõttekas eelistada korduvkasutusega kotti, mis vajab küll ühekordset suuremat investeeringut, kuid teenib end ajapikku tasa.

Korduvkasutusega turvakotte on nii suuri kui väikeseid, nii õhukesi kui kohver-tüüpi. Kottidel on tõmblukk, lukud plommitakse väikese plommiga, mille hindon sõltuvalt kogusest kuni kroon tükk.

Plomm võib olla nummerdatud või mitte. Tavaliselt eelistatakse nummerdatud plomme, kuna siis on võimalik kindlaks teha, kas kotti on teekonnal avatud.

Kott on tehtud vastupidavast pehmest plastikust (riie, nailon), servad on topeltõmblustega. Materjali vastupidavust tõestab väide, et 4--5 aastat tagasi Eestis müüdud kotid on veel kasutusel.

Turvakotil on kilest infoaken näiteks saaja aadressi tarvis, mida pääseb kasutama ainult koti seest. Samuti on kotil koht frankeerimiseks ehk teisiti öeldes saab teda saata riiklikus postisüsteemis.

Korduvkasutusega turvakotti võib tarvitada riigiasutustes, politsei- ja kohtusüsteemis, meditsiiniettevõttes, inkassatsioonifirmas, kasiinos, hotellis. Otstarbekas on teda kasutada ka mitmete filiaalidega ettevõttes dokumentide saatmiseks peakotori ja filiaalide vahel.

Eestis kasutavad korduvkasutusega turvakotte pangad, hotellid, tarbijate ühistud.

Autor: Raivo Kraus

Hetkel kuum