Kadi Heinsalu • 19. detsember 1999 kell 22:00

Hansatee ehmatab töötajaid

Mitu kirja saanud Hansatee töötajat on pöördunud tööinspektsiooni või Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühingu (EMSA) poole, kes mõlemad on seisukohal, et Hansatee pole toiminud seaduslikult.

Kalev Järvelill täpsustas, et umbes 170 inimest saab tööd Hansatee tütarfirmas Hansa Liini OÜ, mis hakkab pakkuma emafirmale kajutiteenijate ja koristajate teenust. «Rahvusvaheline praktika on see, et laevafirma on operaator, kes ostab sisse kogu teeninduse,» selgitas Järvelill. Ülejäänud töötajad võetakse tagasi tööle, neile tuli tema sõnul saata vormikohane teade, sest eelmine leping oli lõppenud. Järvelille sõnul ei saa tagasi tööle need, kel on karistus või kes on kaotanud laevafirma usalduse. Selliseid inimesi on kokku 40.

Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühingu esimees Jüri Lember ütles reedel, et seaduse vaatepunktist ei saa Hansatee käitumisega nõustuda, töötajad oleks tulnud koondada ja maksta neile mitme kuu palk vastavalt töölepinguseadusele. Lember selgitas, et enamikul 300 töötajast oli määratud ajaga tähtajaline tööleping ja enamik neist oli töötanud Hansatees mitu aastat.

Töölepingu seaduse järgi muutub määratud ajaga leping määramata ajaga töölepinguks, juhul kui eelmist määratud ajaks sõlmitud lepingut ei lõpetata ja uut ei sõlmita. Lemberi sõnul just nii töötajatega tehti, st eelmisel aastal pikendati lepingut uut lepingut sõlmimata. Lember lisas, et sellisel juhul tuleb töötajad koondada, neile etteteatamisega töökoht üles öelda ja maksta seaduse kohaselt paari kuu kompensatsioon.

Laeval Fantaasia poolteist aastat kajutiperenaisena töötanud Maila Kalve oli viimast päeva tööl eelmisel neljapäeval. Ta ütles, et sai Hansateelt kirja vaid oma töölepingu lõpetamise kohta, kuid osa inimesi sai koos sellega kutse ilmuda Hansateesse uue töölepingu sõlmimisele. «Kompensatsiooni ma ei saa, sest tööleping lõpeb,» lausus ta. Kalve sõnul võis põhjuseks olla see, et ta juba oktoobris nurises tööaja muutuse tõttu, kui senine graafik kaks nädalat tööl, kaks vaba muudeti viiepäevaseks ja kaheksatunniseks töönädalaks. «Kolm kuud järjest olid vabad päevad kolmapäev ja neljapäev. Isegi oma sünnipäeva pärast ei saanud graafikut muuta,» rääkis Kalve. «Ütlesin, et kas ma Hansatee ori olen, eks see ei meeldinud.»

Hetkel kuum