Kaja Koovit • 21. detsember 1999 kell 22:00

Välisinvestorid ostavad Hansat

«Hansapanga aktsia vastu tunnevad huvi välismaised investorid,» kinnitas Hansapanga maakler Mattias Mustonen. Kui vaadata, milliseid aktsiapakke on ostetud, ei ole raske järeldada, kust selle ostmiseks vajalik raha tuleb, rääkis Mustonen, kuid ei soostunud täpsustama, kes konkreetselt aktsiate vastu huvi tunneb.

Optiva Panga maakler Kaur Elviste sõnas, et tõenäoliselt vahetab üks investor oma Telekomi aktsiasse tehtud investeeringu Hansapanga aktsiate vastu.

Hansapanga aktsiaga sooritati eile börsil 66 tehingut, milles vahetas omanikku 264 212 aktsiat. Tehingute kogukäive oli 24,2 miljonit krooni ja kauplemise käigus kerkis aktsia hind 2,75 protsenti 93,5 kroonini. Börsisüsteemi kogukäive oli eile 30,2 miljonit krooni.

«Tundub, et praegusel hetkel turul suuri müüjaid ei ole, Hansapanga aktsia hind liigub ostjate survel ülespoole, haarab kaasa ka teised aktsiad ja jõulud tõotavad tulla tegusad,» prognoosis aasta lõpu turusituatsiooni Mustonen.

Elviste möönis, et olukord turul on oluliselt muutunud võrreldes selle ajaga, mil Hansapanga aktsia hind hakkas langema 96 krooni tasemelt ning vahemikus 93--88 krooni aktsia eest ei julgenud keegi aktsiat osta, sest ei olnud teada, mis turul toimub.

Elviste märkis, et viimastel nädalatel tundub turul olema üks Hansapanga aktsiaid müüv investor, kuid see ei ole Eesti Pank. «Kuigi versioon, et aktsiat müüb keskpank, sobis olukorda, mil aktsiahind langes ja keegi ei osanud sellele põhjendust leida, nagu rusikas silmaauku, tegutses selle varjus hoopis keegi teine investor,» lausus Elviste.

Eesti Panga direktor Valdur Laid on samuti kinnitanud, et keskpank ei manipuleeri turuga ega müü Hansapanga aktsiaid börsil, vaid eelnevate kokkulepetega börsiväliselt. Laidi sõnul loodab Eesti pank oma osalusest Hansapangas loobuda järgmise aasta esimese kuue kuuga.

Hetkel kuum