«Minul on selle kohta väga lühike jutt -- ei kommenteeri, õigemini ei olegi mul midagi kommenteerida, sest see on omanike asi,» ütles EMV juhatuse esimees Jaanus Otsa vastuseks küsimusele, miks aktsiatega kauplemine peatati.
EMVst kuulub ligi 39 protsenti Baltic Republic Fundile (BRF) ning 4,6% Hansa Investment Fundile, kes mõlemad on seotud Joakim Heleniuse loodud ja juhitava firmaga Trigon Capital.
«Ei kommenteeri praegu midagi,» ütles BRFi nõustava Trigon Capitali partner ja EMV nõukogu liige Piret Raudsepp vastuseks küsimusele, kellega osaluse müügi üle läbirääkimisi peetakse. «Kõik saab selgeks 3. jaanuaril,» lisas ta.
«Ma ei kommenteeri,» vastas ka Skanska Ehitus ASi tegevjuht Margus Põim küsimusele, kas Skanska peab läbirääkimisi EMVs osaluse omandamiseks. «Meil on väga suur kontsern ja informatsiooni jagamiseks ja kommenteerimiseks on vastavad inimesed,» lisas ta.
«Kas selle kohta on midagi ajakirjanduses avaldatud? Ei ole? Siis ei tea ma sellest kahjuks midagi,» lausus infojuht Kristina Rinnety Skanska Soome esindusest.
Hansa Investment Fundi haldava Trigon Investment Managementi tegevdirektor Aadu Oja ütles, et nii BRF kui ka Hansa Investment Fund on finantsinvestorid ning saavad omavahel hästi läbi, mistõttu tõenäoliselt loobub fond oma osalusest koos BRFiga.
Edukate läbirääkimiste tulemusena võiks uus strateegiline investor saada EMVs rohkem kui 50% osaluse.
Börsiteates lubab EMV avaldada olulise informatsiooni alles 3. jaanuaril. Varem ei ole börsil nii pikaks ajaks kauplemist ühegi aktsiaga peatatud.
«Kõige õigem oleks muidugi 3. jaanuar ära oodata, aga ma ei imesta, kui EMV omanikeringis mingi muutus toimub, sest üks osa omanikest on juba tükk aega tegelenud oma osalusele ostja leidmisega,» lausus ehitusfirma FKSM juhatuse esimees Tiit Kuuli.
Turul on pikemat aega liikunud spekulatsioonid selle kohta, et EMV suuromanik Baltic Republic Fund, kellel on osalus ka konkureerivas ehitusfirmas FKSM, on huvitatud kahe ettevõtte liitmisest ning seejärel müügist mõnele välismaisele ehitusfirmale.
Kuuli märkis, et BRFi nõustava Trigon Capitali juhil Joakim Heleniusel ja tema kontrollitavatel firmadel on EMVs oluliselt suurem sõnaõigus kui FKSMis. «Kui firmade ühendamist plaanitakse, siis ei saaks seda teha minu teadmata, kuid mina ei ole sellest küll midagi kuulnud,» lausus Kuuli.
Hetkel kuum
Võlavaidlus ja müügiplaanid
“Aktsiad müüsin maha, mul oli vaja Hispaaniasse asju osta.”
«Seda on raske öelda, mida EMV sellest tehingust võidaks, küll on sellest võita Skanskal, kellele see on hea võimalus oma turuosa suurendada, samuti osal omanikel,» lausus Kuuli.
Suprema analüütiku Veikko Maripuu sõnul on EMV suure osalusega finantsinvestor BRF juba pikemat aega otsinud võimalust investeeringust väljuda, kuid seni on asi jäänud hinna taha pidama. «Nüüd näib, et on kokkuleppele jõutud,» lausus ta.
BRF ostis 1998. aasta kevadel EMV ja Merko Ehituse ühinemise nurjamiseks aktsiaid turult 55kroonise hinnaga kokku. Maripuu sõnul ei saa sellist hinda nüüd eesmärgiks võtta, sest olukord on muutunud ning EMV ei ole enam sama ettevõte. EMV-l on tarvis restruktureerida oma kapitalibaasi, sest oma- ja võõrkapitali suhe on paigast ära, rääkis Maripuu. EMV omakapital on 79 mln krooni.
«Omakapitali tarvis raha kaasamine mõjuks EMV-le hästi,» ütles Äripäeva analüütik Toomas Truuverk ettevõtte kolmanda kvartali majandusseisu kommenteerides. Ta lisas, et likviidsusega on ettevõttel samuti probleeme, sest 200 mln kroonist likviidsetest vahenditest moodustab 100 mln nõuded ostjate vastu, mida küll väga likviidseks pidada ei saa. Lisaks on poole miljardi kroonise käibega ettevõttel sularaha vaid 3,5 mln krooni.
Kevadel suurendas BRF oma osalust EMVs, kui aktsia maksis turul 32 krooni. Sellest ajast on aktsia hind veelgi langenud, üleeile maksis EMV aktsia börsil 25,1 krooni.