Prantsuse ajalehe Le Moniteur korraldatud ehitusfirmade uuring näitab, et Skanskat edestab Euroopas käibe poolest veel ainult kaks Prantsuse ehitusfirmat -- Bouygues ja SGE. Et eelmise aasta käibe näitajaid ei ole, on uuringu aluseks võetud 1998. aasta andmed. Kuid Skanskal pole karta midagi, sest olemasolevad 1999. a üheksa kuu andmed on tal igati head. Nii kasvas firma käive jaanuaris-septembris kolmandiku ja tellimuste maht neljandiku võrra, võrreldes 1998. a sama ajavahemikuga. Kasv on seejuures olnud väga rentaabel: tulu aktsia kohta on kerkinud 33 Rootsi kroonini ehk peaaegu kahekordistunud.
Kui Skanska on jõudnud käibe poolest teisel kohal oleva SGEga peaaegu ühe pulga peale, siis esikohal oleva Bouyguesi käive ületab nende oma peaaegu kahekordselt.
Skanska senine kasv ei ole aga sugugi pärit Euroopast, vaid hoopis Ameerikast. Paar aastat tagasi Skanska tegevdirektoriks saanud Claes Björk, kes enne seda juhtis Skanska tütarfirmat USAs, on tuntud oma väljenduse poolest, et «Ühendriigid on hüppelaud muu maailma ehitusturu vallutamisele». Praktikas tähendab see seda, et Skanska püüab pääseda ligi suurtele USA ehitusprojektidele ja saada Ameerika ehituskontsernidele koostööpartneriks üle maailma.
Skanska suurim saavutus selles vallas oli USAs kuu aega tagasi teleoperaatorfirmaga RCN sõlmitud leping, mille kohaselt Skanska ehitab ookeani mõlemal kaldal välja kiudkaablivõrgu. Tegemist on Skanska kõigi aegade suurima lepinguga, mille maksumus on 15,3 miljardit Eesti krooni.
Euroopas on Skanska nõrk koht Saksamaa, mis on Vana Maailma suurimaid ehitustandreid. Seepärast on muu hulgas hakanud levima spekulatsioonid, et Skanska võib ära osta raskustesse sattunud Saksa ehitusfirma Philipp Holzmanni, mille Saksa kantsler Gerhard Schröder aitas eelmise aasta lõpul päästa kindlana näivast pankrotist.
Skanska tegevust Kesk- ja Ida-Euroopas juhtiv Skanska Soome tütarfirma tegevdirektor Eero Makkonen ütles, et Skanska on kasvanud juba nõnda suureks, et tal on piisavalt ressursse tegutseda ülemaailmselt, kui ainult häid ideid jätkub. Makkoneni tegevusvaldkond hakkas kasvama mullu aprillis, kui firma langetas põhimõttelise otsuse minna Kesk-Euroopasse ning tegi uue geograafilise turujaotuse, mis hõlmab Soomet ja Baltimaid, SRÜd ja Kesk-Euroopat. Kui Soomes läks Skanskal eelmisel aastal tõusujoones, siis Venemaal on käive pärast 1998. a rublakrahhi järjest vähenenud ja selleks aastaks ei ole õnnestunud tellimusi eriti hankida.
Eestis omandas Skanska Soome tütarfirma Skanska OY teatavasti 3. jaanuaril 61% ehitusfirma EMV aktsiatest ja tegi väikeaktsionäridele ettepaneku ülejäänud aktsiate ostmiseks. Skanska OY asepresidendi Mauri Niemi sõnul on Skanskal koos EMVga kavas minna Läti ja Leedu turule, kus Skanska tütarfirmad tegelevad seni põhiliselt kinnisvaraga.
1887. a asutatud Skanska AB tegutseb enam kui 50 riigis. Oma koduturuks peab Skanska Rootsit, Taanit, Soomet ja USAd.
Autor: KL
Seotud lood
Sujuv makseprotsess on ülimalt tähtis osa e-poe ostukogemusest. Kogu vaev ja pingutus kliendile meeldiva ostukogemuse pakkumisest võib minna luhta, kui toote eest tasudes tabab klienti mõni ebameeldiv üllatus või takistus. Selleks võib olla nii soovitud makseviisi puudumine, tehnilised takistused toimingu lõpuleviimiseks kui ka ebamugav makse kinnitamise protsess.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele