Riigikogu Mõõdukate fraktsiooni liikme ja ametiühingujuhi Raivo Paavo sõnul peab valitsus lähipäevadel andma ametiühingutele vastuse sotsiaalmaksu tõstmise võimalikkuse kohta.
Rahandusminister Siim Kallas kinnitas eile, et tema isiklikult ametiühingute ideed sotsiaalmaksu tõsta ei toeta.
Paavo selgitusel on maksutõusu vaja töötajate täiendavate kindlustusliikide sisseviimiseks ja olemasolevast maksukoormusest selleks ei piisa. «Kui tahame uusi kindlustusliike, tuleb selle eest ka maksta,» ütles Paavo. «Ühtegi kokkulepet sel teemal pole veel sündinud.»
33protsendilisest sotsiaalmaksust inimese brutopalgalt läheb praegu 20 protsenti pensionikindlustusse ja 13 protsenti ravikindlustuseelarvesse. Paavo sõnul puudutab maksutõus pensionikindlustuse osa.
15 protsenti sotsiaalmaksust läheks ametiühingute arvestuste kohaselt penisonireformi esimese samba ehk riikliku pensionikindlustuse tarbeks ning 5 protsenti teise samba ehk kohustusliku kogumiskindlustuse jaoks. Üritatav maksutõus suurendaks kohustusliku kogumiskindlustuse osatähtsust seitsmele kuni kaheksale protsendile.
Paavo selgituse kohaselt saaks maksutõusuga sisse seada töötuskindlustuse ning tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse. Kui idee leiab riigikogus toetust, võetakse sellekohane seadus veel tänavu vastu ja sotsiaalmaksu tõus rakendub tuleva aasta alguses.
Rahandusministeeriumi väitel on sotsiaalmaksu tõstmine praegu arutlusel riigikogu fraktsioonides.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, isamaaliitlane Kalle Jürgenson ütles, et selleks aastaks tuleks maksude tõstmine küll päevakorrast maha võtta. «Põhiküsimus pole praegu maksude tõstmine, vaid maksude laekumise parandamine,» lausus Jürgenson. «Selles osas tuleb tõsiselt tööd teha.»
Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi kinnitas, et nende fraktsioon annab sotsiaalmaksu tõstmise ideele eitava hinnangu. Liiatigi ei luba maksumäärade tõstmist kolmikliidu koalitsioonileping.
Maksumaksjate Liidu juht Enn Roose nentis, et maksude tõstmise korral leitakse alati uusi variante, kuidas nende tasumisest kõrvale hiilida. Roose pidas maksukoormuse kasvamisest suuremaks probleemiks siiski maksude kasutamisel kindlate reeglite puudumist.
«Praegu sotsiaalmaksu maksval inimesel pole garantiid, et ta oma raha vanaduspõlves kätte saab. Pensioniseaduses on see lihtsalt reguleerimata,» väitis Roose.
Rohkem kui 600 töötajaga Rakvere Lihakombinaadi peadirektor Peeter Maspanov ütles, et sotsiaalmaksu tõstmise korral palku vähendama ei hakataks, kuid ebameeldiv on see kahtlemata.
«Sotsiaalmaks kaob kusagile musta auku ja pole selge, milleks seda täpselt kasutatakse,» lausus Maspanov. «Maksumaksjad on igal juhul üsna rahulolematud.»
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Tagasi Äripäeva esilehele